Urutal

UrutalUrutal je liek využívaný v neurológii. Starší pacienti sa s ním stretávajú pomerne často. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou látkou je betahistín.

Princíp lieku Urutal

Betahistín má vplyv na drobné cievy vo vnútornom uchu, kde sa nachádza ústrojenstvo sluchu, rovnováhy a pohybu.

Uvoľnenie svaloviny týchto ciev zlepší prietok krvi a prekrvenie vnútorného ucha. Tým zmierňuje príznaky Meniérovej choroby, znižuje frekvenciu a intenzitu záchvatov alebo závratov.

Má tlmivý účinok na pískanie, bzučanie, zvonenie v ušiach, zastaví alebo spomalí stratu sluchu, hlavne ak sa liečba začne včas.

Využitie

Urutal sa používa na liečbu závratov pri poruche ústrojov rovnováhy vo vnútornom uchu.

Taktiež je ho využitie nájdeme aj pri liečbe Meniérovho syndrómu a príbuzných ochorení, ktoré sú sprevádzané závratmi, tinnitom (hučanie, pískanie, zvonenie v ušiach), poruchami sluchu, nevoľnosťou a vracaním.

V prípade strácania sluchu je dôležité začať liečbu betahistínom čo najskôr, aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia a úplnej strate sluchu.

Podávanie

Dávkovanie záleží na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť Urutal užívaný.

Odporúčaná dávka pre dospelých je 8-16 mg betahistínu, to znamená 1-2 tablety Urutalu 8 mg alebo 1 tableta Urutalu 16 mg trikrát denne.

V závislosti od účinnosti liečby sa môže začiatočná dávka znížiť alebo zvýšiť, do celkovej dennej dávky 48 mg betahistínu.

Tablety sa užívajú počas jedla alebo krátko po jedle, v pravidelných časových odstupoch a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Efekt liečby sa zvyčajne prejaví o niekoľko dní, prípadne týždňov, optimálny účinok až o niekoľko mesiacov. Preto je nutné liek užívať dlhodobo.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Urutal môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého pacienta.

Napriek tomu je vznik nežiaducich účinkov výnimočný a neohrozuje vysadenie lieku. Medzi tie najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť a porucha trávenia) a bolesť hlavy.

U malej skupine pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nie je vhodný na liečbu pacientov, ktorí trpia feochromocytómom – zriedkavý nádor nadobličiek.

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button