Terbinafin

TerbinafinTerbinafín je liek, ktorý patrí medzi lieky proti plesniam (antimykotiká). Jeho účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina terbinafin.


Terbinafin a jeho princíp

Terbinafin blokuje syntézu ergosterolu, ktorý je dôležitou súčasťou povrchovej membrány buniek plesní. To vedie k narušeniu funkcie povrchovej membrány, čo pôsobí poruchu množenia plesní a vo vyšších koncentráciách ich priamo zabíja. Liek je známy veľmi dobrým prienikom do kože, vlasov a nechtov.

Využitie

Tento liek sa využíva najmä v liečbe mykotických infekcií kože vyvolané dermatofytmi ako Trichophyton (napr. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis a Epidermophyton floccosum, napr . tinea pedis (atletická noha), plantárny typ tinea pedis, tinea cruris a tinea corporis.

Ďalej sa používa na kvasinkové infekcie kože, zvlášť spôsobené rodom Candida (napr. Candida albicans), Pityriasis (tinea) versicolor vyvolaná druhom Pityrosporum orbiculare (známym tiež ako Malassezia furfur).

Podávanie

Skôr než aplikujeme Terbinafin, dôkladne očistíme a osušíme postihnuté plochy. Krém nanášame v tenkej vrstve na postihnutú kožu a okolie a ľahko ho vtierame. Pri infekciách v mieste zaparenia a trenia (tzn. v oblastiach pod prsiami, medzi prstami, medzi sedacími svalmi, v slabinách) nanesený krém možno kryť pruhom gázy, obzvlášť v noci.

Krém sa aplikuje raz alebo dvakrát denne v závislosti na indikacii.

Tinea pedis (atletická noha): 1 týždeň raz denne, Plantárny typ tinea pedis: 2 týždne dvakrát denne, Tinea corporis, cruris: 1 týždeň raz denne, Kožná kandidóza: 1-2 týždne, raz až dvakrát denne, Pityriasis versicolor: 2 týždne, raz až dvakrát denne.

Bio a Raw potraviny

Na zmiernenie klinických príznakov dochádza v priebehu niekoľkých málo dní. Nepravidelné aplikácie alebo predčasné prerušenie liečby sú zaťažené nebezpečenstvom vzniku recidívy. Ak nie je viditeľné zlepšenie po 2 týždňoch, má byť overená správnosť diagnózy lekárom.

Nevýhody

Tento liek relatívne často pôsobí rôzne nezávažné tráviace ťažkosti ako sú nechutenstvo, nevoľnosť a vracanie. Vylúčiť nemožno ani vznik alergických reakcií, ktoré majú najčastejšie podobu svrbivé vyrážky.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

U niektorých ľudí je pri podávaní liekov obsahujúcich terbinafin opisované vymiznutie chutí ako, ale stav sa po vysadení liekov pomerne rýchlo zase upraví. Veľmi zriedkavo sa môže objaviť negatívny vplyv lieku na krvotvorbu za vzniku chudokrvnosti a nedostatku krvných doštičiek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.