Tebokan

TebokanTebokan je liek určený na terapiu demencie. Patrí do skupiny psychostimulanciá a jeho účinnou látkou je extrakt z listov ginka dvojlaločného (ginkgo biloba).

Princíp lieku Tebokan


Výťažok zlúčenín obsiahnutých v Ginkgo biloba rozširuje mozgové cievy a zvyšuje prietok v oblasti malých ciev.

Zlepšenie prekrvenia mozgu má efekt na zlepšenie pamäti a poznávacích schopností. Takto dochádza v mozgu a v oblasti horných, ako i dolných končatín k zlepšeniu zásobenia tkanív kyslíkom a živinami.

Využitie

Tebokan sa používa na poruchy mozgovej výkonnosti vyvolané nedostatočným prietokom krvi mozgom, ako aj jeho nedostatočné zásobenie kyslíkom a živinami s príznakmi zníženej intelektuálnej výkonnosti, závratmi, hučaním v ušiach, bolesťami hlavy, zhoršeným videním, poruchami pamäti, bojazlivosťou a depresívnymi náladami; dementný syndróm.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na liečbu porúch prekrvenia v oblasti periférnych tepien, v oblasti rúk a nôh alebo intermitentnej klaudikácie (bolesti dolných končatín pri chôdzi).

Ďalej sa môže používať aj na odpornú liečbu nedoslýchavosti (čiastočná strata sluchu) na podklade cervikálneho syndrómu (poškodenie krčnej chrbtice).

Podávanie

Liek sa má používať len na odporúčanie lekára. Liek sa vyrába vo forme 40 miligramových tabliet.

Liek sa obvykle užíva v počiatočnej liečbe v dávke 1 tableta 3x denne (ráno, na obed a večer), počas 8 – 12 týždňov (pričom posledná dávka by mala byť užitá najneskôr o 18. hodine).

Ak nedôjde po 2-3 mesiacoch užívania k výraznému efektu, odporúča sa terapiu ukončiť. Pri dlhodobej liečbe sa odporúča liek užívať v dávke 1 tableta 2x denne.

Pri dementnom syndróme sa odporúča užívať 1-2 tablety 3x denne. Tablety sa užívajú nezávisle na jedle, vždy v celku a zapijú sa malým množstvom vody.

Tebokan neovplyvňuje hladinu krvného cukru, a preto je vhodný aj pre diabetikov. Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tebokan je prírodný liek, a preto sa po jeho užití vo veľmi zriedkavých prípadoch objavujú vedľajšie účinky, ktoré sú nezávažné.

Najviac to môžu byť bolesti hlavy, rôzne tráviace ťažkosti a kožné alergické reakcie.

Počas liečby týmto liekom je nutné, aby sa pacient vyhýbal prijímaniu alkoholických nápojov. Liek nie je vhodný deťom do 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button