Talcid

TalcidTalcid je voľne predajný prostriedok, ktorý užívajú ľudia s pálením záhy. Jeho účinnou zložkou je hydrotalcit, čo je kryštalický hydrát zásaditého uhličitanu hlinitohorečnatého.

Princíp lieku Talcid


Talcid účinkuje rýchlym zlepšením a úľavou pri zápaloch žalúdkovej sliznice, žalúdkových a dvanástnikových vredoch, zápaloch pažeráka, pri pálení záhy, pocite plnosti a bolesti nadbruška tým, že účinná zlúčenina lieku chemicky rýchle a dlhodobo neutralizuje žalúdočnú kyselinu a zvyšuje pH v žalúdku, viaže pepsín a žalúdok poškodzujúce žlčové kyseliny, posilňuje faktory chrániace žalúdkovú sliznicu.

Pôsobí priamo v mieste bolesti a nevstrebáva sa do krvného obehu.

Využitie

Preparát je výborný pri akútnom pálení záhy, čo je nepríjemný pocit s bolesťou na hrudi spôsobený prienikom žalúdočnej kyseliny do pažeráka.

Preparát by mal slúžiť len k nárazovej úľave, k dlhodobej terapii sa hodia iné lieky, najmä tzv. blokátory protónovej pumpy.

Talcid môže byť použitý aj ako pomocný liek v terapii žalúdočného vredu a zápalu pažeráka pri refluxnej chorobe.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe žuvacích tabliet a zvyčajne sa u dospelého človeka a deti od 12 rokov podávajú 1-2 tablety pri nástupe ťažkostí, 3 až 4-krát denne medzi dvoma jedlami (1 až 2 hodiny po jedle), pred spaním, alebo preventívne po jedle. Pri dvanástnikovom vrede sa užíva dvojnásobná dávka.

Celková denná dávka nemá byť vyššia než 6 g liečiva – hydrotalcitu (12 tabliet lieku). Po ústupe ťažkostí je potrebné v liečbe pokračovať ešte minimálne 4 týždne.

Liek môžu užívať deti staršie ako 12 rokov. Talcid žuvacie tablety sa nesmú užívať súbežne s potravinami obsahujúcimi kyseliny (víno, ovocné džúsy, atď.), pretože zvyšujú črevnú absorpciu (vstrebávanie) hydroxidu hlinitého.

Nepozorovali sa žiadne vplyvy na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tento liek je väčšinou dobre znášaný, iba pri vysokých dávkach sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti, najmä zápcha alebo naopak hnačkyzvracanie.

Dlhodobé nadmerné užívanie môže narušiť metabolizmus vápnika a fosforu, ktorý sa môže prejaviť okrem iného rednutím kostí.

Vyskytli sa zmeny v laboratórnych a funkčných vyšetreniach, ako sú znížené hladiny fosforu v krvi, hypermagneziémia (zvýšené množstvo horčíka v krvi) a poruchy imunitného systému (alergické reakcie).

Pri odporúčanom dávkovaní sa však tieto prejavy vyskytujú veľmi zriedkavo.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button