Skinoren

SkinorenSkinoren je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu akné. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnou zložkou je kyselina azelaová.

Princíp lieku Skinoren


Kyselina azelaová zastavuje rast baktérií Propionibacterium acne, ktoré sú hlavným činiteľom pri vzniku akné.

Súčasne taktiež zamedzuje rohovateniu buniek pokožky, ktoré upchávajú póry a spôsobujú vznik komedónov (bielych a čiernych). Okrem toho má aj  protizápalové účinky.

Využitie

Skinoren sa používa na liečbu acne vulgaris u dospelých a dospievajúcich. Akné síce nie je smrteľné ochorenie, ale v značnej miere dokáže uškodiť pacientovi a zanechať mu na pokožke jazvy.

Práve preto by sme mali akné liečiť či už lepšou stravou, alebo nejakými krémami, či liekmi.

Podávanie

Vyrába sa v podobe krému na lokálne ošetrenie kože. Pred použitím je potrebné pokožku starostlivo očistiť obyčajnou vodou, prípadne možno použiť jemný prípravok na čistenie pokožky a vysušiť.

Krém sa má nanášať na postihnuté miesta dvakrát denne (ráno a večer) a jemne vtierať.

Dôležité je liek používať pravidelne počas celého obdobia liečby, ktorú určí vyšetrujúci lekár (dermatológ).

Výrazné zlepšenie pokožky je väčšinou zreteľné po 4 týždňoch, no na dosiahnutie optimálnych výsledkov je potrebné ho používať pravidelne počas niekoľkých mesiacov.

Pacient nesmie aplikovať dvojnásobnú dávku, aby nahradil vynechanú dávku – môže dôjsť k nežiaducim účinkom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky vo forme tabliet, aj krémy môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Skinoren zvyčajne nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, no nemožno však vylúčiť vznik lokálnej kožnej reakcie na účinnú látku ako je začervenanie, svrbenie alebo pálenie.

Zriedkavo sa môže objaviť v mieste aplikácie odlupovanie kože, bolesť, vysušovanie kože, ale aj zápal kože či opuch.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej najčastejším prejavom je podraždenosť pokožky.

Skinoren obsahuje kyselinu benzoovú a propylénglykol. Kyselina benzoová má mierne dráždivý účinok na pokožku, oči a sliznice. Propylénglykol môže vyvolať podráždenie pokožky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button