Scherza

ScherzaScherza sa radí do rodiny tzv. potratových piluliek. Jedná sa o liek používaný po nechránenom pohlavnom styku, pri ktorom mohlo dôjsť k nechcenému otehotneniu. Patrí do skupiny antikoncepčné lieky a jeho účinnou zložkou je zlúčenina levonorgestrel.

Princíp lieku Scherza


Levonorgestrel je synteticky vyrobený derivát ženského pohlavného hormónu progesterónu.

Svojim účinkom ovplyvňuje ženskú pohlavnú sústavu, bráni oplodnenia vajíčka a oplodnenému vajíčku zabráni uhniezdiť sa v maternici.

Využitie

Scherza sa používa po nechránenom pohlavnom styku ako núdzové riešenie na zabránenie otehotnenia.

Hoci sa o preparátoch tohto typu hovorí ako o „potratových pilulkách“, ide predsa len o odlišnú situáciu než u bežne vykonávaných potratov.

Podávanie

Scherza sa vyrába v podobe tabliet a balenie obsahuje jedinú tabletu. Účinnosť tejto metódy je tým vyššia, čím skôr sa tableta užije po nechránenom pohlavnom styku.

Preto sa tableta musí užiť čo najskôr, najlepšie do 12 hodín po nechránenom pohlavnom styku, a nie dlhšie ako 72 hodín po pohlavnom styku.

Liek sa môže užiť kedykoľvek počas menštruačného cyklu, ak nie je oneskorené menštruačné krvácanie.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Scherza môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek svojím silným hormonálnym pôsobením vyvolá v tele ženy dočasnú hormonálnu nerovnováhu a tým vyvoláva veľa nepríjemných vedľajších účinkov. Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť, vracanie alebo bolesti v podbrušku.

Ďalej môžu pacientku postihnúť bolesti hlavy, únava, pocit napätia prsníkov alebo bolesti prsníkov.

U niektorých pacientkach môže liek vyvolať rozhodenie menštruačného cyklu (predčasná a oneskorená menštruácia).

Efektívnosť lieku nie je stopercentná a aj napriek tomu, že ho pacientka použije, môže dôjsť k otehotneniu. Doba uplynutá medzi súložou a užitím tabletky znižuje šancu na žiaduci účinok.

Vzhľadom k nežiaducim účinkom tohto lieku je lepšie (ak je to nutné) zabrániť použitiu hormonálnej antikoncepcie.

Nutné je brať na vedomie, že prípravky tohto typu podobne ako klasická hormonálna antikoncepcia nechránia ženu pred pohlavnými chorobami.

Užívať tento liek môžu len pacientky, ktoré sú staršie ako 18 rokov. Liek nie je vhodný pre pacientky počas tehotenstva.

Okrem toho sa neodporúča dojčiacim ženám, pretože levonorgestrel preniká do materského mlieka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button