Salonpas

Salonpas

Salonpas je prípravok používaný najmä pri ťažkostiach postihujúcich pohybový aparát. Jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny metyl-salicylát a levomentol.

Salonpas a jeho princíp


Salonpas je antiflogistikum (pôsobí protizápalovo) a analgetikum (pôsobí proti bolesti) . Zlepšuje obeh v periférnych krvných cievach, a znižuje tak zápal a tlmí bolesť.

Metyl-salicylát sa hydrolyzuje na kyselinu salicylovú.

Predpokladá sa, že má rovnaké farmakologické účinky ako kyselina salicylová, a jeho mechanizmus účinku je daný inhibičným pôsobením na biosyntézu prostaglandínov (prostaglandíny (skr. PG) je skupina hormónom podobných látok odvodených od kyseliny arachidónovej).

Predpokladá sa, že metyl-salicylát tiež pôsobí ako derivans (odborný pojem pre liečivo na miestne použitie, ktoré zvyšuje prekrvenie pokožky a urýchľuje priebeh zápalu alebo vstrebania opuchu, vyvoláva pocit tepla, čo vedie k utlmeniu pocitu bolesti) či rubefaciens (spôsobujúci začervenanie).

Levomentol tiež pôsobí ako derivans, a boli u neho popísané analgetické účinky, vrátane lokálneho anestetického pôsobenia, a to následkom aktivácie endogénnych opioidných receptorov.

Využitie

Salonpas sa využíva pri bolestiach svalov a kĺbov, ktoré sú spôsobené zvýšenou fyzickou záťažou a ich preťažovaním.

Podávanie

Salonpas sa vyrába ako náplasť, ktorá sa lepí na postihnuté miesta kože. Náplasť sa ponecháva na mieste asi 12 hodín, aby došlo k uspokojivému vstrebaniu účinných zložiek, a potom sa vymení.

Pri liečbe dlhšej ako 3 dni je vhodné sa poradiť s lekárom, inak je dôležité postupovať podľa odporúčania príbalového letáku.

Z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti a účinnosti sa neodporúča používať u detí a mladistvých do 18 rokov veku.

Táto liečivá náplasť sa nesmie používať v nasledujúcich prípadoch: pacienti, u ktorých látky s podobným mechanizmom účinku (napr. kyselina acetylsalicylová alebo NSA) vyvolávajú astmatické záchvaty, bronchospazmus, akútnu rinitídu alebo spôsobujú nosové polypy, žihľavku alebo angioedém.

Kontraindikované je podanie u paciantov u ktorých sa prejavuje ťažké zlyhanie srdca, ťažká porucha funkcie pečene alebo obličiek, gastrointestinálne krvácanie alebo iné aktívne krvácanie alebo poruchy krvácania, a u žien v treťom trimestri gravidity.

Náplasť sa nesmie aplikovať na otvorené rany alebo na kožu s patologickými zmenami ako napr. ekzém, akné, dermatitída, zápal alebo infekcia akejkoľvek povahy, ani na sliznice telových otvorov, a nesmie prísť do styku s očami.

Nevýhody

Salonpas prakticky nespôsobuje významné vedľajšie účinky, ale pri jeho aplikácii nemožno vylúčiť podráždenie kože alebo vznik alergickej reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/salonpas

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button