Remeron

RemeronRemeron patrí medzi často predpisované psychiatrické lieky, presnejšie povedané patrí medzi antidepresíva. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina mirtazapín.

Princíp


Mirtazapín ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Účinok mirtazapínu pôsobí v prospech neuromediátorov serotonín a noradrenalínu, ktorých majú chorí ľudia nedostatok, zvyšuje ich koncentráciu v centrálnom nervovom systéme a tým zlepšuje náladu chorého.

Využitie

Remeron sa používa u porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Podávanie

Liek sa musí užívať iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára, čo je obvykle psychiater.

Preparát sa vyrába v podobe tabliet rozpustných v ústach o sile 14-45 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne.

Väčšinou sa začína menšou dávkou (15-30 miligramov denne), ktorá sa postupne zvyšuje.

Nevýhody

Už to, že Remeron účinkuje na nervový systém, znamená viacero vedľajších účinkov.

Všeobecne sme problematike nežiaducich účinkov antidepresív venovali na stránke vyliec.sk osobitný článok, ktorý odporúčam prečítať.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/remeron

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button