Prospan

ProspanProspan je voľne predajný prípravok, ktorý je najčastejšie používaný pri infekciách dýchacích ciest. Liek patrí do skupiny fytofarmaká a jeho účinnou zložkou je extrakt z listov brečtanu


Princíp lieku Prospan

Prospan je rastlinný liek. Extrakt z brečtanu pomáha uvoľniť dýchacie cesty, rozpúšťať hlien a uľahčiť vykašliavanie.

Využitie

Prospan sa používa na liečbu akútnych zápalov dýchacích ciest sprevádzaných kašľom. Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na liečbu chronických zápalov priedušiek.

Podávanie

Prospan sa vyrába v podobe sirupu. Odporúčaná dávka pre dospelých a dospievajúci nad 12 rokov je 5 ml roztoku 3x denne (čo zodpovedá 105 mg suchého extraktu z brečtanových listov denne). Deťom od 6 do 12 rokov je odporúčané užívať 5 ml roztoku 2x denne (70 mg suchého extraktu z brečtanových listov denne). Dávka pre deti do 5 rokov je 2,5 ml roztoku 2x denne (35 mg suchého extraktu z brečtanových listov denne).

Dĺžka liečby závisí od typu a závažnosti klinického stavu. Liečba však má trvať minimálne jeden týždeň aj pri miernych zápaloch dýchacích ciest. Liečba má pokračovať ešte 2 až 3 dni po ústupe príznakov. Je to z toho dôvodu, aby sa zabezpečila úspešnosť liečby. Sirup sa dávkuje pomocou priloženej odmerky, nezávisle od jedla.

Sirup sa má užívať pri dávkovaní 3x denne ráno, na obed a večer a pri dávkovaní 2x denne ráno a večer. Odporúčaná denná dávka sa nemá prekročiť. Počas liečby je potrebné zaistiť dostatočný prísun tekutín. V prípade, že pacient nepocíti do 7 dní zlepšenie alebo sa bude cítiť horšie, je potrebné obrátiť sa na lekára.

U tehotných a dojčiacich žien by nemal byť liek podávaný. Dojčatám do 12 mesiacov je možné liek podávať, len po konzultácii s lekárom.

V prípade, že sa u pacienta objaví dýchavičnosť alebo horúčka , je potrebné, aby sa poradil so svojím lekárom.

Nevýhody

Prospan nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky, aj keď po požití nemožno vylúčiť vznik tráviacich ťažkostí (nevoľnosť, vracanie ) alebo alergické reakcie. To je však možné u každého lieku a doplnku stravy. V dôsledku obsahu sorbitolu v lieku sa môže prejaviť laxatívny účinok (môže vyvolať hnačku).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.