Polvertic

PolverticPolvertic je liek predpisovaný najmä neurológom, u starších pacientov sa s ním stretávame pomerne rutinne. Účinnou látkou je zlúčenina betahistín.

Princíp lieku Polvertic


Betahistín má vplyv na drobné cievy vo vnútornom uchu tým zlepšuje prietok krvi vo vnútornom uchu, kde sa nachádza ústrojenstvo sluchu a rovnováhy a pohybu.

Uvoľnenie svaloviny týchto ciev zlepší prietok krvi a prekrvenie vnútorného ucha.

Využitie

Polvertic sa používa na liečbu Ménierovej choroby, ktorá je charakterizovaná s príznakmi napr. závraty (s nauzeou, zracaním), postupná strata sluchu, tinnitus (zvonenie v ušiach).

Ďalej sa používa na symptomatickú liečbu vestibulárneho vertiga (závraty pochádzajúce z poruchy orgánu, ktorý kontroluje rovnováhu).

Podávanie

Záleží na odporúčanie predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie tento liek užívať. Väčšinou sa stretávame s dávkou 8-24 miligramov podávanú 3x denne.

Maximálna dávka môže byť však aj vyššia. Nie je potrebná úprava dávky u starších pacientov.

Tablety sa neodporúča požívať u detí a dospievajúcich do 18 rokov. Liek je nutné užívať dlhodobo, efekt lieku sa môže prejaviť až po rade týždňov. Najlepšie je užívať tablety spolu s jedlom.

Nie je známe, či je bezpečné užívať betahistín počas tehotenstva. Betahistín prechádza do materského mlieka, preto nie je vhodné užívať betahistín počas dojčenia.

Ak je pacientka tehotná alebo dojčí, ak si myslí, že je tehotná alebo ak plánuje otehotnieť, je vhodné aby sa poradila so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začne užívať tento liek.

Predpokladá sa, že betahistín nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tak aj Polvertic môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Najčastejšie vedľajšie účinky sú napr. alergické reakcie (opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, červená kožná vyrážka, zapálená svrbivá koža).

Časté vedľajšie účinky: nevoľnosť, tráviace ťažkosti.

Medzi ďalšie možné vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, svrbenie, vyrážka, žihľavka, mierne žalúdočné ťažkosti ako sú zvracanie, bolesť brucha a nadúvanie.

Užívanie Polverticu spolu s jedlom môže znížiť žalúdočné ťažkosti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button