Pleumolysin

Pleumolysin

Pleumolysin je kombinovaný liek, ktorý sa používa na zmiernenie suchého dráždivého kašľa. Patrí do skupiny expektoranciá, mukolytiká a jeho účinné látky sú kodeín, saponín, tinktúra pomarančová, tinktúra prilbicová a extrakt tymiánový.

Princíp lieku Pleumolysin


Kodeín pôsobí tlmivo na centrum kašľa v mozgu a znižuje nepríjemný suchý dráždivý kašeľ.

Ďalšie rastlinné zlúčeniny prítomné v preparáte pomáhajú rozpustenie hlienov a uľahčujú ich vykašľanie.

Využitie

Pleumolysin sa používa pri suchom dráždivom kašli, zápale hltanu, zápale hrtanu, zápale priedušnice a pri akútnych a chronických zápaloch priedušiek.

Prípravok má skôr podporný efekt, u bakteriálnych infekcií ho možno kombinovať s antibiotickou terapiou.

Podávanie

Pleumolysin sa vyrába v podobe alkoholového roztoku. Bežná dávka pre dospelého človeka je 13 kvapiek každé 2 až 3 hodiny.

Bežná dávka pre deti od 12 do 15 rokov je 16 kvapiek 2 až 3x denne. Liek sa používa po jedle. Roztok sa nakvapká na lyžičku alebo do menšieho množstva tekutiny. Liek by sa nemal užívať dlhšie ako po 7 dní.

V 1 ml roztoku (33 kvapiek) nájdeme 5 mg saponínu, 3 mg kodeínu, 40 mg prilbicovej tinktúry, 150 mg pomarančovej tinktúry a 30 mg tekutého tymianového extraktu.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek zväčša nemáva výrazné nežiaduce účinky, ak je dodržané odporúčané dávkovanie. Kodeinové preparáty môžu byť návykové, a preto sa nemajú podávať dlhodobo. Pri užívaní nemožno teoreticky vylúčiť vznik alergickej reakcie, to však platí pre každý liek.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú utlmené dýchanie, ochorenie sprevádzané kŕčmi (napr. epilepsia) alebo poranenie hlavy.

Okrem toho liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 12 rokov. Liek nesmú užívať dojčiace ženy, pretože kodeín prechádza do materského mlieka.

Tento liek obsahuje malé množstvo etanolu (alkohol), menej ako 100 mg na dávku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button