Parcilect

ParcilectParcilect je liek predpisovaný neurológmi,  ktorý patrí medzi tzv. antiparkinsoniká. Jeho účinnou látkou je zlúčenina rasagilín.

Parcilect a jeho princíp


Rasagilín je látka, ktorá dokáže zablokovať enzým monoaminooxidáza B. Tento enzým rozkladá dopamín a jeho zablokovanie tak pomáha zvýšiť v mozgu uživateľa množstvo dopamínu.

Dodajme, že je to práve nedostatok dopamínu, ktorý spôsobuje Parkinsonovu chorobu.

Využitie

Preparát Parcilect je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Liek sa môže užívať samostatne, alebo v kombinácii s inými antiparkinsonikami.

Podávanie

Rasagilín je určený na perorálne podávanie v dávke 1 mg jeden krát denne s levodopou alebo bez nej. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla.

U starších pacientov nie je potrebná žiadna úprava dávky. Rasagilín sa neodporúča používať u detí a dospievajúcich kvôli nedostatočným údajom o bezpečnosti a účinnosti.

Podávanie rasagilínu pacientom so závažnou poruchou funkcie pečene je kontraindikované . Je potreba vyhnúť sa podávaniu rasagilínu pacientom so stredne ťažkou poruchou funkcie pečene. Na zaciatku liečby rasagilínom u pacientou s miernou poruchou funkcie pečene vyžaduje zvláštnu pozornosť.

Pri progresii poruchy funkcie pečene z mierneho na stredne ťažký stupeň sa má terapia ukončiť.

Nevýhody

Liek Parcilect je väčšinou veľmi dobre znášaný, ale aj tak sa môžu objaviť rôzne nežiadúce účinky.

Preparát môže vyvolať bolesti hlavy, tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocity sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, zmeny správania, mimovoľné pohyby).

Kombinácia s niektorými ďalšími liekmi (napr. určitými antidepresívami) môžu byť nebezpečné, čo potvrdzuje potrebu užívať liek len s vedomím lekára. Je potrebné zabrániť súčasnému používaniu rasagilínu a fluoxetínu alebo fluvoxamínu.

Medzi vysadením fluoxetínu a začatím liečby rasagilínom má uplynúť najmenej päť týždňov. Medzi vysadením rasagilínu a začatím liečby fluoxetínom a fluvoxamínom má uplynúť najmenej 14 dní.

U pacientov liečených agonistami dopamínu a / alebo dopamínergickou terapiou sa môžu vyskytnúť impulzívne poruchy ovládania (ICD). Podobné hlásenia ICD boli doručené po uvedení rasagilínu na trh. Pacienti by mali byť pravidelne monitorovaní pre výskyt impulzívnych porúch ovládania.

Pacienti a ošetrovatelia by mali byť oboznámení s behaviorálnymi symptómami impulzívnych porúch ovládania, ktoré boli pozorované pri liečbe rasagilínom, vrátane prípadov kompulzií, obsedantných myšlienok, patologického hráčstva, zvýšeného libida, hypersexuality, impulzívneho správania a kompulzívneho míňania a nakupovania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/parcilect

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button