Ofloxin
Ofloxin patrí medzi používané antibiotiká zo skupiny fluorochinolónov a jeho účinnou látkou je zlúčenina ofloxacín.
Ofloxin a jeho princíp
Ofloxin blokuje niektoré enzýmy, ktoré sú potrebné na tvorbu a opravu bakteriálnej DNA. Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií množiť sa.
Využitie
Ofloxin sa využíva v liečbe infekcií dýchacích ciest, infekcií močových ciest, u mužov na liečbu infekčných zápalov prostaty a u žien na liečbu hlbokých panvových zápalov.
Podávanie
Vzhľadom k vysokej biologickej dostupnosti a výhodným farmakokinetickým parametrom je perorálne podávanie ofloxacínu prednostné aplikačné cestou u všetkých pacientov, ktorí sú schopní prijímať per os.
Všeobecne platí, že jednotlivé dávky majú byť podávané v približne rovnakých intervaloch, tj. 1 x za 24 hodín pri podávaní jedenkrát denne alebo každých 12 hodín pri podávaní 2 x denne.
V jednej dennej dávke môže byť podaná dávka až 400 mg ofloxacínu. V týchto prípadoch sa uprednostňuje podanie ofloxacínu ráno.
Pokiaľ je infekcia vyvolaná patogénmi stredne citlivými na ofloxin alebo pri komplikujúcich faktoroch možno zvýšiť dennú dávku až na 800 mg. Táto dávka však nemá byť prekročená. Denná dávka vyššia ako 400 mg sa musí v každom prípade rozdelená na dve dávky.
Pri akútnej nekomplikovanej kvapavke sa uprednostňuje liečba jednorázovo podanou dávkou 400mg.
Liečba pľúcnej formy tuberkulózy vyvolaná rezistentnými kmeňmi mykobaktérií: 400 mg každých 12 hodín po dobu 3-12 mesiacov v kombinácii s ďalšími antituberkulotikami.
Nevýhody
V spojitosti s prípravkami obsahujúcimi ofloxacín boli hlásené prípady závažných kožných nežiaducich účinkov ako je Stevensov-Johnsonov syndróm alebo toxická epidermálna nekrolýza.
Pacienti majú byť poučení, aby okamžite vyhľadali svojho lekára, ak sa objavia reakcie kože a/alebo slizníc.
Precitlivenosť a alergické reakcie boli zaznamenané u fluorochinolónov po prvom podaní. Anafylaktické a anafylaktoidné reakcie môžu viesť až k život ohrozujúcemu šoku, a to aj po prvom podaní.
V týchto prípadoch má byť liečba ofloxacínom prerušená a má byť zahájená vhodná liečba (napr. liečba šoku).
Neodporúča sa podávanie tehotným a dojčiacim ženám a deťom. Tendinitída, ktorá je zriedkavo pozorovaná v súvislosti s liečbou chinolónmi, môže niekedy viesť až k ruptúre šľachy, najmä šľachy Achillovej.
Tendinitída a ruptúra šľachy, niekedy obojstranná, sa môžu objaviť už do 48 hodín od začiatku liečby ofloxacínom, ale boli zaznamenané aj niekoľko mesiacov po jej ukončení.
Riziko tendinitídy a ruptúry šľachy je zvýšené u pacientov nad 60 rokov a pri súčasnom podávaní kortikosteroidov.
Použité zdroje: základné zdroje textu