Neo-Angin

Neo-Angin je liek, ktorý sa používa na liečbu zápalov slizníc hltanovej oblasti a pri bolestiach v krku. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinné látky sú dichlorbenzénmetanol, amylmetakrezol a levomentól.
Princíp lieku Neo-Angin
Účinné zlúčeniny fungujú lokálne na oblasť hltana až nosohltana. Liek má antiseptické a dezinfekčné účinky, pomáhajú hubiť niektoré baktérie a vírusy.
Využitie
Neo-Angin sa používa na podpornú liečbu zápalov slizníc hltanovej, hrtanovej a nosohltanovej oblasti sprevádzaných charakteristickými príznakmi, ako sú bolesti hrdla, sčervenanie a opuch.
Okrem toho má tento liek pozitívne účinky aj na liečbu áft, zápalov ďasien a pri bolesti hrdla u angíny, liek sám o sebe však angínu nedokáže vyliečiť, k tomu musí byť nasadené antibiotikum.
Podávanie
Neo-Angin sa vyrába v podobe tvrdých pastiliek či už s príchuťou, alebo bez cukru, ktoré sú vhodné pre pacientov neznášajúcich niektoré cukry.
Dospelí a deti od 6 rokov nechajú pomaly rozpustiť 1 pastilku v ústach každé 2 až 3 hodiny. Pastilky by sa nemali spolknúť a to z toho dôvodu, aby lepšie účinkovali. Maximálna denná dávka je 6 pastiliek.
Okrem toho existuje liek aj v podobe spreja, ktorý sa bežne strieka do úst 4 až 6x denne.
Ak sa do 3 až 4 dní nebude pacient cítiť lepšie alebo sa bude cítiť horšie, musí sa obrátiť na lekára. Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa nezávisle od jedla.
Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Neo-Angin nemá žiadne konkrétne nežiaduce účinky, no po užití môže ústna alebo žalúdočná sliznica chvíľu páliť, to však rýchlo prejde.
Veľmi zriedkavo boli popisované aj alergické reakcie s vyrážkami a opuchy krku, úst alebo jazyka.
Liek obsahuje sladidlo izomalt, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí neznášajú niektoré cukry. Okrem toho obsahuje aj farbivo košenilovú červenú A, ktoré môže vyvolať alergické reakcie.
Liek nie je vhodný pre deti, ktoré sú mladšie ako 6 rokov.
Použité zdroje: základné zdroje textu