Moxogamma

Moxogamma patrí medzi lieky na vysoký tlak. Nie je tak často predpisovaný a rozhodne väčšinou nejde o liek prvej voľby. Napriek tomu ho v kombináciách s inými liekmi užíva pomerne veľa pacientov. Účinnou látkou je zlúčenina moxonidín.

Princíp


Moxonidín patrí medzi centrálne pôsobiace látky – pôsobí na centrálny nervový systém, presnejšie povedané na mozog, kde väzbou na určité receptory ovplyvní ovládanie hladkého svalstva krvných ciev a to vedie k ich rozšíreniu a poklesu krvného tlaku.

Využitie

Liek sa využíva najmä v liečbe vysokého tlaku. Nájdeme ho u pacientov, ktorí už užívajú iné lieky na tlak a Moxogamma je tak skôr ich doplnkom do kombinácie.

Podávanie

Záleží na lekárovi, zvyčajne sa volí dávka 0,2 miligramy podávaná 1x denne ráno a tá sa môže ďalej navýšiť na cca 0,4 miligramy denne.

Nevýhody

Vplyvom lieku na nervový systém sa môže objaviť viacero rôznych príznakov, ktoré – hoci nepríjemné – nebývajú väčšinou závažné. Ide napríklad o pocit sucha v ústach, bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť a pod.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/moxogamma

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button