Maxi-Kalz

Maxi-KalzMaxi-Kalz [maxikalc] je prípravok, ktorý je vhodný na dodávanie vápnika. Jeho účinnou zložkou je uhličitan vápenatý.

Princíp lieku Maxi-Kalz


Uhličitan vápenatý obsahuje molekuly vápnika, ktoré sa z neho v organizme po požití uvoľnia.

Vápnik je pre náš organizmus nepostrádateľný, podieľa sa okrem iného na stavbe kostí, na zrážaní krvi a správnej funkcii svalov a ďalších orgánov.

Použitie

Liek obsahuje vápnik a používa sa na liečbu stavov s nedostatkom vápnika rôzneho pôvodu.

Dostatočný prísun vápnika je nevyhnutný pre rast kostí a zubov a pre normálnu funkciu svalovej sústavy, nervovej sústavy, zrážanie krvi, na funkciu a stabilitu bunkovej steny.

Okrem toho sa používa pri liečbe alergicky podmienených ochoreniach. Denná potreba vápnika sa pohybuje medzi 500 mg – 2000 mg.

Pri nevyváženej strave, v období rastu, počas tehotenstva a dojčenia sa odporúča podporiť prísun vápnika.

Liek je určený na pokrytie zvýšenej potreby vápnika, najmä počas rastu, tehotenstva a dojčenia, zabránenie nedostatku vápnika a ako podporná liečba pri osteoporóze (rednutí kostí).

Podávanie

Maxi-Kalz je vyrábaný v podobe tabliet o sile 500 a 1000 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 tablety denne.

Tableta sa neprehĺta ale rozpustí v pohári vody (približne ¼ litra) a výsledný roztok sa vypije.

Trvanie liečby závisí od ochorenia. Maxi-Kalz sa môže užívať počas tehotenstva a dojčenia. Liek nemá žiaden vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Poznámka pre diabetikov: vhodné pre diabetikov, pretože neobsahuje cukor. Pri hyperkalciémii (nadmerné množstvo vápnika v krvi) môžu byť prítomné poruchy srdcového rytmu, pri hyperfosfatémii (zvýšené množstvo fosfátov v krvi) so súčasnou hyperkalciémiou (zvýšená hladina vápnika v krvi) sa môžu tvoriť kamene.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Tento liek nemáva pri dodržiavaní predpísaných dávok a spôsobu použitia zásadné vedľajšie účinky.

Pri užívaní vysokých dávok alebo pri dlhodobom užívaní lieku však nemožno vylúčiť nadmerné zvýšenie hladiny vápnika v krvi (tzv. Hyperkalcémia), čo môže spôsobiť viacero  klinických príznakov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button