Maca

MacaMaca je doplnok stravy, ktorý sa používa na podporu vitality a sexuálneho života. Jeho účinnou zložkou je výťažok z koreňa macy.

Princíp doplnku Maca


Maca (žerucha peruánska) je bylina, ktorá sa vyskytuje v Južnej Amerike (najmä v Peru v oblasti Ánd) a pre svoje účinky bola s obľubou využívaná juhoamerickými Indiánmi.

Tento doplnok stravy obsahuje množstvo prírodných zlúčenín, ktoré podporujú metabolizmus organizmu, posilňujú imunitu a zvyšujú sexuálnu túžbu (libido).

Do určitej miery je toto komplexné pôsobenie prirovnávané ku známejšiemu ženšenu.

Využitie

Tento doplnok stravy je výrobcami doporučovaný k celkovému posilneniu organizmu, zvýšenej vitality, potlačeniu pocitu únavy a zlepšeniu odolnosti voči fyzickému a psychickému stresu.

U mužov je u Macy popisované skvalitnenie sexuálneho života a zlepšenie niektorých porúch erekcie.

Hovorí sa, že dodáva energiu, zvyšuje výkonnosť mozgu, vytrvalosť (pri športe aj sexe), zvyšuje výdrž, libido, plodnosť a zlepšuje celkový zdravotný stav. Vyrovnáva hladinu hormónov (u mužov aj žien), znižuje stres a úzkosť.

Stabilizuje náladovosť a depresie.  Zlepšuje zdravie zubov a kostí, posilňuje vlasy a znižuje ich vypadávanie. Zmierňuje príznaky menopauzyPMS.

Keďže koreň tejto rastliny je dobre známy, že pomáha s hormonálnou rovnováhou, ktorá často prispieva k zlepšeniu symptómov PMS a menopauzy, to sa spája aj s kontrolou hladín estrogénu u žien s PCOS (polycysticky ovariálny syndróm). Okrem toho koreň Maca čistí pleť od akné a škvŕn, napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán.

Podávanie

Nepoužívajte ho, ak ste tehotná alebo dojčiaca. Nepoužívajte ho, ak máte rakovinu súvisiacu s hormónmi.

Používajte ho opatrne, ak máte problémy so štítnou žľazou. Svetlejší koreň potláča prijímanie jódu, zatiaľ čo tmavý obsahuje jód vo svojej prirodzenej forme.

Ak ho začínate požívať, začnite s menším množstvom, nie viac ako ½ – 1 čajovú lyžičku denne!

Priemerná denná dávka je 1 polievková lyžica. Berie sa niekoľko dní po sebe, po ktorých nasleduje niekoľko dní abstinencie. Nadmerná konzumácia môže narušiť hladinu hormónov vo vašom organizme.

Nevýhody

Maca prakticky nemáva vedľajšie účinky, aj keď sa úplne nedajú vylúčiť tráviace ťažkosti alebo alergická reakcia po požití preparátu.

Tieto nežiaduce účinky však nemožno vylúčiť u ktoréhokoľvek lieku, alebo doplnku stravy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button