Lucetam

LucetamLucetam je preparát, ktorý sa radí medzi nootropiká, tj. lieky podporujúce mozgové funkcie. Jeho účinná zlúčenina sa volá piracetam.

Princíp lieku Lucetam


Piracetam zlepšuje prekrvenie a metabolizmus mozgových buniek, čím sa predpokladá jeho pozitívny vplyv na vyššiu nervovú činnosť.

Použitie

Lucetam má pomerne široké využitie, užíva sa v prípadoch, keď chceme zlepšiť mozgové funkcie, najmä pamäť.

Z chorobných stavov ho možno užiť napríklad pri demencii (napr. Alzheimerova choroba, alkoholová demencia, apod.) a v rámci celkovej rehabilitácia po mozgových príhodách.

Podávanie

Lucetam sa vyrába vo forme 400-1200 miligramových tabliet.

Dávkovanie je rôzne, ale väčšinou sa pohybuje okolo 2400-4800 miligramov lieku denne. Tablety sa majú prehltnúť a zapiť tekutinou.

Dávka sa stanovuje individuálne pre každého pacienta liečebným pokusom. Existuje aj vodný roztok k injekčnej vnútrožilovej aplikáciu, ten je však vyhradený pre nemocničnú starostlivosť.

Liečba organických psychosyndrómov a kognitívnej (poznávacej) a psychickej dysfunkcie (poruchy): 

Odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 2,4 g do 4,8 g, t.j. 3 – 6 tabliet 800 mg alebo 2 – 4 tablety 1 200 mg. Denná dávka má byť rozdelená do dvoch alebo troch čiastkových dávok.

Liečba myoklónie kortikálneho pôvodu (mimovoľné zášklby jednotlivých svalov mozgového pôvodu): 

Denná dávka sa má začať 7,2 g, t.j. 9 tabletami 800 mg alebo 6 tabletami 1 200 mg, a má sa zvyšovať o 4,8 g každé tri alebo štyri dni až na maximálne 24 g, rozdelená do dvoch alebo troch čiastkových dávok. Lucetam užívajte až do odznenia príznakov.

Piracetam sa vylučuje do ľudského mlieka, preto sa nemá užívať počas dojčenia alebo sa má dojčenie počas liečby prerušiť. Preparát sa nesmie podávať tehotným ženám. 

Vzhľadom na nežiaduce účinky, ktoré sa pozorovali po užití lieku, nemožno vylúčiť možnosť ovplyvnenia schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje a túto skutočnosť je potrebné zohľadniť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Lucetam nemáva vážnejšie vedľajšie účinky, aj keď po jeho požití nemožno vylúčiť tráviace ťažkosti, alebo alergické reakcie.

Časté vedľajšie účinky sú napr. nervozita, hyperkinéza (zvýšená pohyblivosť a mimovoľné pohyby), zvýšenie telesnej hmotnosti.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. depresiaospalosť, asténia (slabosť).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button