Ketesse

KetesseKetesse je preparát, ktorý patrí medzi nesteroidné protizápalové lieky. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina dexketoprofén.

Princíp


Dexketoprofén vďaka blokovaniu enzýmu cyklooxygenázy pomerne účinne tlmí zápalové procesy, ľahko znižuje zvýšenú teplotu a predovšetkým tlmí bolesť.

Využitie

Ketesse sa užíva najmä v terapii bolesti, ktorá má nižšiu až strednú intenzitu.

Typickým príkladom sú ortopedické bolesti (akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatické choroby, stavy po úrazoch a pod.), bolesti hlavy, migrény, bolestivá menštruácia a bolesti zubov.

Podávanie

Liek sa vyrába vo viacerých formách. Klasická tabletová forma má silu 12,5 a 25 miligramov.

Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach, pričom celková denná dávka by nemala presiahnuť 75 miligramov lieku.

Okrem tabliet sa tento liek vyrába aj v podobe granuliek na prípravu roztoku na vypitie a v podobe injekcií, ktorá môže byť aplikovaná vnútrosvalovo alebo vnútrožilovo.

Nevýhody

Ketesse užívaný v tabletách (alebo injekčne) môže spôsobiť tráviace ťažkosti, nevoľnosť, nechutenstvo, pálenie záhy a niekedy aj zvracanie.

Pri dlhodobejšom užívaní je vyššie riziko žalúdočných vredov a krvácania do tráviaceho traktu.

Po podaní preparátu nemožno vylúčiť ani alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ketesse

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button