Irbec

IrbecIrbec [Irbek] sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina irbesartan.

Princíp lieku Irbec


Irbec blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku pôsobenia ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie ako sartany.

Využitie

Tento liek môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, tj. u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanou spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára a na indikácii preparátu. Väčšinou sa podáva raz denne v dávke od 75 do 300 miligramov.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Podávanie tohto lieku lieku sa neodporúča používať počas tehotenstva, pokiaľ to nie je nyvyhnutné.

Ako preventívne opatrenie sa tento liek nemá používať počas prvého trimestra tehotenstva. Prechod na vhodnú alternatívnu liečbu by sa mal uskutočniť pred plánovaným tehotenstvom.

V druhom a treťom trimestri môžu látky, ktoré pôsobia priamo na systém renín-angiotenzín, spôsobiť renálne zlyhanie plodu alebo novorodencov, hypopláziu lebky plodu a dokonca smrť plodu, preto je Irbec kontraindikovaný v 2. a 3. trimestri.

Ak sa diagnostikuje gravidita, liek Irbec sa má čo najskôr vysadiť, lebka a funkcia obličiek by sa mali skontrolovať pomocou echografie, ak sa neúmyselne liečba vykonávala dlhšie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button