Invokana

InvokanaInvokana je moderný liek určený na terapiu cukrovky 2. typu (perorálne antidiabetikum – liek na liečbu cukrovky typu 2.). Liek patrí medzi tzv. glifloziny a jeho účinnou zložkou je zlúčenina canagliflozin (kanagliflozin). Tento liek zvyšuje množstvo cukru odstráneného z vášho tela močom. To znižuje množstvo cukru vo vašej krvi.

Invokana a jej princíp


Kanagliflozin dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču.

Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi.

Využitie

Invokana sa zatiaľ využíva iba v terapii cukrovky 2. typu, ale zrejme sa bude časom využívať aj u diabetikov 1. typu.

Vzhľadom k tomu, že ide o relatívne nový a drahý preparát, nebýva liekom prvej voľby.

Invokana sa môže užívať samotná alebo spolu s inými liekmi na liečbu vašej cukrovky typu 2 (napríklad metformín, inzulín, inhibítor DPP-4, sulfonylurea, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.

Pravdepodobne už užívate jeden alebo viaceré z týchto liekov na liečbu cukrovky typu 2.

Podávanie

Invokana smie byť používaná len na odporúčanie lekára (diabetológa). Vyrába sa vo forme tabliet o sile 100 a 300 miligramov a bežná počiatočná dávka u dospelého je jedna tableta o sile 100 miligramov denne.

Ak vám lekár predpísal kanagliflozín spolu s niektorým sekvestrantom žlčových kyselín, ako napríklad cholestyramín (lieky na zníženie cholesterolu), kanagliflozín užívajte minimálne 1 hodinu pred alebo 4 až 6 hodín po užití sekvestrantu žlčových kyselín.

Lekár vám môže predpísať tento liek spolu s inými antidiabetikami. Vždy užívajte všetky lieky tak, ako vám povedal váš lekár, aby ste dosiahli najlepšie účinky na vaše zdravie.

Pre kontrolu svojej cukrovky sa budete musieť naďalej riadiť odporúčaniami svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry ohľadom diéty a cvičenia.

Obzvlášť, ak držíte diétu na kontrolu hmotnosti u diabetikov, pokračujte v nej, kým užívate tento liek.

Nevýhody

U gliflozinov sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a riziku dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom väčší objem tekutiny), však podľa všetkého je riziko týchto komplikácií relatívne nízke.

Podobne ako ostatné perorálne antidiabetiká môžu aj glifloziny vyvolať hypoglykémiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button