Invokana

InvokanaInvokana je moderný liek určený na terapiu cukrovky 2. typu (perorálne antidiabetikum – liek na liečbu cukrovky typu 2.). Liek patrí medzi tzv. glifloziny a jeho účinnou zložkou je zlúčenina canagliflozin (kanagliflozin). Tento liek zvyšuje množstvo cukru odstráneného z vášho tela močom. To znižuje množstvo cukru vo vašej krvi.

Invokana a jej princíp

Kanagliflozin dokáže zablokovať určité receptory v obličkách, ktoré sú zodpovedné za spätné vychytávanie molekúl cukru (glukózy), ktoré sa dostanú do moču. Zablokovanie týchto receptorov preto spôsobí vylučovanie cukru do moču a zníženie jeho množstva v krvi.

Využitie

Invokana sa zatiaľ využíva iba v terapii cukrovky 2. typu, ale zrejme sa bude časom využívať aj u diabetikov 1. typu. Vzhľadom k tomu, že ide o relatívne nový a drahý preparát, nebýva liekom prvej voľby.

Invokana sa môže užívať samotná alebo spolu s inými liekmi na liečbu vašej cukrovky typu 2 (napríklad metformín, inzulín, inhibítor DPP-4, sulfonylurea, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Pravdepodobne už užívate jeden alebo viaceré z týchto liekov na liečbu cukrovky typu 2.

Podávanie

Invokana smie byť používaná len na odporúčanie lekára (diabetológa). Vyrába sa vo forme tabliet o sile 100 a 300 miligramov a bežná počiatočná dávka u dospelého je jedna tableta o sile 100 miligramov denne.

Ak vám lekár predpísal kanagliflozín spolu s niektorým sekvestrantom žlčových kyselín, ako napríklad cholestyramín (lieky na zníženie cholesterolu), kanagliflozín užívajte minimálne 1 hodinu pred alebo 4 až 6 hodín po užití sekvestrantu žlčových kyselín.

Lekár vám môže predpísať tento liek spolu s inými antidiabetikami. Vždy užívajte všetky lieky tak, ako vám povedal váš lekár, aby ste dosiahli najlepšie účinky na vaše zdravie.

Bio a Raw potraviny

Pre kontrolu svojej cukrovky sa budete musieť naďalej riadiť odporúčaniami svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry ohľadom diéty a cvičenia. Obzvlášť, ak držíte diétu na kontrolu hmotnosti u diabetikov, pokračujte v nej, kým užívate tento liek.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Nevýhody

U gliflozinov sa lekári obávali dôsledkov strát cukru močom v podobe častých infekcií močových ciest a riziku dehydratácie (molekuly vody sú strhávané cukrom a človek močom väčší objem tekutiny), však podľa všetkého je riziko týchto komplikácií relatívne nízke. Podobne ako ostatné perorálne antidiabetiká môžu aj glifloziny vyvolať hypoglykémiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.