Hyalgan

HyalganHyalgan je liek, ktorý sa využíva pri ortopedických ťažkostiach. Patrí do skupiny antireumatiká, antiflogistiká, antiuratikáriá a jeho účinnou zložkou je kyselina hyalurónová.

Princíp lieku Hyalgan

Liečivom lieku je sodná soľ kyseliny hyalurónovej, pôvodná látka, ktorá je dôležitou súčasťou spojivových tkanív a vyskytuje sa vo vysokej koncentrácii v kĺbovej chrupke a v kĺbovej tekutine.

Liek zlepšuje vlastnosti kĺbovej tekutiny, aktivuje obnovu kĺbovej chrupky a má protizápalové a analgetické (tlmiace bolesť) účinky.

Využitie

Hyalgan sa používa na liečbu degeneratívnych chorôb kĺbov, hlavne gonartrózy (degeneratívneho ochorenia kolenného kĺbu), vrátane artrózy vzniknutej ako následok úrazu.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj pri doplnkovej liečbe, a to po operáciách kĺbov.

Podávanie

Hyalgan sa vyrába v podobe bezfarebného roztoku, ktorý sa injekčne aplikuje priamo do postihnutého kĺbu.

Obsah jednej naplnenej injekčnej striekačky sa aplikuje do postihnutého kĺbu 1x týždenne, počas piatich týždňov.

Po injekcii do kĺbu sa musí dodržať kľudový režim a kĺb sa nesmie preťažiť.

Liečbu je možné opakovať, nie však skôr ako po šiestich mesiacoch. Liek je určený výhradne na vnútrokĺbové podanie, ktoré uskutočňuje lekár.

Použitie tohto lieku nie je závislé na jedle, nápojoch a alkoholu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Hyalgan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek zvyčajne nespôsobuje významné vedľajšie účinky a ich pravdepodobnosť je veľmi malá. Ak sa už niečo objaví, tak sú to banálne nežiaduce účinky.

Medzi tie najčastejšie patrí podráždenie kĺbubolesť, začervenanie alebo opuch.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá je však veľmi zriedkavá. Taktiež môže sa u precitliveného pacienta vyskytnúť anafylaktický šok, ktorého príznaky sú dýchavičnosť, mdloby a pokles krvného tlaku. Preto liek nesmú užívať pacienti, ktorí sú precitlivení na zloženie tohto lieku.

Nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho sa neodporúča ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú zápal alebo infekciu kože v oblasti vpichu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button