Hidrasec

HidrasecHidrasec je liek, ktorý býva predpisovaný pri hnačkových ochoreniach. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina racekadotril.

Princíp lieku Hidrasec


Racekadotril sa v organizme premieňa na zlúčeninu thiorphan. Ten tlmí enzým enkefalinázu a vďaka tomu znižuje nadmernú sekréciu vody a iónov do čreva, ktorá býva prítomná pri zápalových stavoch. Dôsledkom je zníženie tekutosti stolice.

Použitie

Preparát sa používa v rámci terapie akútnych hnačiek u dospelých jedincov aj u detí. Liek sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 100 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 kapsula 3x denne, ktorá sa má zapiť pohárom vody (perorálne použitie – užitie ústami).

Hidrasec sa má podľa možností užívať pred hlavnými jedlami, ale na začiatku liečby môže pacient užiť jednu kapsulu preparátu kedykoľvek počas dňa.

V liečbe sa má pokračovať až do dosiahnutia dvoch stolíc normálnej konzistencie, ale liečba nemá trvať dlhšie ako 7 dní.

Ak sa do 2 dní nebude pacient cítiť lepšie alebo sa bude cítiť horšie, musí sa obrátiť na lekára.

Za účelom náhrady straty tekutín pri hnačke sa má počas užívania lieku prijímať dostatočné množstvo tekutín a solí (elektrolytov). Najlepšia náhrada tekutín a solí sa dosiahne tzv. perorálnym rehydratačným roztokom.

Existuje aj Hidrasec pre dojčatá o sile 10 mg a Hidrasec pre deti o sile 30 mg – tieto lieky sa nevyrába ako kapsuly, ale ako prášok v sáčkoch, ktorý je rozpustný vo vode.

Daný liek nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Tento liek väčšinou nemá významné vedľajšie účinky, aj keď pri jeho užívaní boli pozorované opuchy niektorých tkanív (pery, tvár, očné viečka), alergické reakcie a tráviace ťažkosti. Taktiež sa môžu vyskytnúť bolesti hlavyvyrážka a erytém (začervenanie kože).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button