Geratam

GeratamGeratam je obľúbený preparát, ktorý sa radí medzi nootropiká, čo sú lieky podporujúce mozgové funkcie. Jeho účinná zlúčenina sa volá piracetam.

Princíp preparátu Geratam


Piracetam zlepšuje prietok krvi mozgom, mení mozgový metabolizmus a ovplyvňuje systém neuromediátorov (zlúčeniny prenášajúce nervové impulzy medzi nervovými bunkami).

Vďaka tomu môže liek zlepšiť funkciu mozgu v oblasti bdelosti, učenie sa nových informácií a pamäti.

Využitie

Geratam má pomerne široké využitie, užíva sa v prípadoch, keď chceme zlepšiť mozgové funkcie, najmä pamäť.

Z chorobných stavov ho možno užiť napríklad pri poruchách pamäti a pri demencii (napr. Alzheimerova choroba, alkoholová demencia, a pod.) alebo ako doplnkový prípravok pri organickom psychosyndróme a v rámci celkovej rehabilitácia po mozgových príhodách.

Podávanie

Geratam sa vyrába vo forme tabliet o sile 800 a 1200 miligramov. Dávkovanie je rôzne, ale väčšinou sa pohybuje cca medzi 2-6 gramy prípravku denne.

Táto dávka môže byť však ďalej navýšená a to až na 8 gramov.

Okrem toho je Geratam prístupný aj vo forme injekčného roztoku, v takom prípade sa môže podať v intravenóznej infúzii.

Tento liek vo forme tabliet alebo perorálneho roztoku môžete užívať súčasne s jedlom alebo aj bez jedla.

Nesme sa podávať tehotným ani dojčiacim ženám. Piracetam sa vylučuje do materského mlieka. Vzhľadom k nežiaducim účinkom, ktoré boli pozorované po podaní tohto prípravku nemožno vylúčiť možnosť ovplyvnenia schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Pokiaľ pacient na sebe pozoruje zníženie pozornosti a schopnosti reakcie, nie je vhodné aby viedol motorové vozidlá a obsluhoval stroja.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento doplnok môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Účinok Geratamu je aj napriek jeho obľúbenosti trochu sporný a je otázkou, do akej miery ide vlastne o efekt lieku, a do akej miery ide o placebo-efekt.

Vzhľadom na zlepšenie prekrvenia mozgu by liek nemali užívať pacienti s čerstvým krvácaním do mozgu. Podobne ako pri iných liekoch nejde ani po podaní Geratamu vylúčiť možnosť vzniku alergickej reakcie.

Voľná dostupnosť Geratamu a minimum nežiaducich účinkov z neho robí relatívne úspešný preparát.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button