Fentadur

FentadurFentadur je pomerne často predpisovaný liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je zlúčenina fentanyl.

Princíp


Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory tlmí pocity bolesti.

Využitie

Liek má využitie v liečbe stredne ťažkých a ťažkých bolestí, môže sa podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká.

Preparát je ideálny u pacientov s pokročilými nádorovými ochoreniami.

Podávanie

Fentadur je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára.

Vyrába sa vo forme kožných náplastí o rôznej sile, z ktorých sa postupne uvoľňuje účinná látka.

Frekvencia výmeny náplastí je cca 3 dni. Jednoduchá aplikácia a možnosť výmen je dôvodom, prečo k tejto forme liečby často siahame u chorých v domácom prostredí.

Nevýhody

Fentadur má podobne ako ostatné opiátové preparáty viacero nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápcha, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra, to však nie je u náplastí bežné.

Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fentadur

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button