Effentora

EffentoraEffentora je liek, ktorý sa využíva pri liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je látkou fentanyl.

Princíp


Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory v centrálnej nervovej sústave tlmí pocity bolesti.

Využitie

Effentora má využitie v nárazovej liečbe tzv. prelomovej bolesti, ktorá sa môže objaviť u pacientov s nádorovými ochoreniami, ktorí sú už liečení inými opiátmi.

Prelomová bolesť je veľmi silná a vzniká náhle. Z toho dôvodu je dôležité, aby liek účinkoval silno a rýchlo.

Podávanie

Tento liek sa nesmie užívať bez presného odporúčania lekára. Vyrába sa v podobe tzv. bukálnych („tvárových„) tabliet o sile 100-800 mikrogramov.

Pri záchvate prelomovej bolesti si pacient jednu tabletu vezme do úst a nechá rozpustiť (tableta sa necmúľa, nerozhrýza a neprehĺta). To umožní rýchle vstrebanie účinnej látky do krvi.

Začína sa slabšími formami lieku a dávka sa môže opatrne zvyšovať podľa liečebného efektu.

Nevýhody

Effentora má podobne ako ostatné opiátové preparáty zopár nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápchu, zmätenosť, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra.

Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/effentora

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button