Echinacea

EchinaceaEchinacea je dôležitou súčasťou mnohých doplnkov stravy. Ide o rastlinu, ktorá má slovenský názov echinacea purpurová a jej extrakt v sebe obsahuje mnoho prírodných zlúčenín s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus. Patrí do skupiny homeopatiká.


Princíp doplnku Echinacea

Echinacea purpurová je pôvodom severoamerická rastlina, ktorá sa v Európe voľne nevyskytuje. Pre svoje liečivé účinky bola využívaná v tradičnej medicíne severoamerickými Indiánmi. Zrejme najvyužívanejšie časťou rastliny je koreň, menej často sa využíva aj vňať a kvet.

Hoci sa táto rastlina dostala k nám už v 17. storočí, dlhé obdobie sa nevedelo o jej liečivých účinkoch. Až neskôr sa prišlo na to, že obsahuje látky, ktoré stimulujú imunitný lymfatický systém.

Tieto látky sú veľmi účinné na zvýšenie obranyschopnosti pred tradičnými infekčnými chorobami prenášanými najmä kvapôčkovou cestou. Aj preto sa bylina používa ako výborná prevencia pred chrípkou či angínou. Účinné zložky extraktu podporujú imunitný systém, zlepšujú funkciu kĺbov, majú pozitívny vplyv na tráviaci trakt a môžu tlmiť náchylnosť k alergickým reakciám.

Využitie

Pri vnútornom užívaní sa Echinacea odporúča na posilnenie funkcie bielych krviniek a celého imunitného systému. Užívanie môže pomôcť ľuďom žijúcim v nadmernom strese, pacientom ohrozeným civilizačnými chorobami, chorým s chronickými funkčnými tráviacimi ťažkosťami a ľuďom trpiacim opakovanými infekciami horných ciest dýchacích. Kožné prípravky obsahujúce túto rastlinu môžu byť použité na rôzne ekzémy a na kŕčové žily.

Podávanie

Liek sa vyrába v najrôznejších formách vrátane tabliet, kapsúl, tinktúr, mastí, čajov a iných. Presné dávkovanie závisí na konkrétnom prípravku. Veľmi často nájdeme v potravinových doplnkoch kombinácie echinacey s ďalšími látkami (vitamíny, extrakty z iných rastlín, a podobne).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj doplnky stravy môžu spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Napriek tomu Echinacea prakticky nemáva vedľajšie účinky, aj sa keď úplne nedá vylúčiť vznik tráviacich ťažkostí alebo alergickej reakcie. Tieto nežiaduce účinky sú však charakteristické pre väčšinu liekov či doplnkov stravy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.