Vyliec.sk > Liek > Defluox

Defluox

DefluoxDefluox sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina fluoxetín.


Princíp

Fluoxetín ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami. Fluoxetín bráni spätnému vychytávaniu neuromediátora serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Využitie

Tento liek sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy. Prípravok sa využíva aj v liečbe bulímie. Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco (tj. neuspávají) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené lekárom, čo je obvykle psychiater. Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Nevýhody

Už to, že Defluox účinkuje na nervový systém, znamená viacero vedľajších účinkov. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.