Defluox

DefluoxDefluox sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina fluoxetín.

Princíp


Fluoxetín ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Fluoxetín bráni spätnému vychytávaniu neuromediátora serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Využitie

Tento liek sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Prípravok sa využíva aj v liečbe bulímie. Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco (tj. neuspávají) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené lekárom, čo je obvykle psychiater.

Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.

Nevýhody

Už to, že Defluox účinkuje na nervový systém, znamená viacero vedľajších účinkov. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button