Cymbalta

CymbaltaCymbalta je liek z radu antidepresív obsahujúci liečivo duloxetín. Cymbalta zvyšuje hladinu sérotonínu a noradrenalínu v nervovom systéme. 

Princíp


Účinná látka duloxetín ovplyvňuje neurotransmitery, chemické látky, ktoré nervy v mozgu vytvárajú a uvoľňujú, aby mohli navzájom komunikovať.

Neurotransmitery buď prechádzajú cez priestor medzi nervami a pripevňujú sa k receptorom na povrchu blízkych nervov, alebo sa pripoja k receptorom na povrchu nervov, ktoré ich produkujú, aby ich mohol nerv opäť uvoľniť.

Využitie

Tento liek sa používa na liečbu:

  • depresie
  • generalizovanej úzkostnej poruchy (chronický pocit úzkosti alebo nervozity)
  • diabetickej neuropatickej bolesti (zvyčajne je opísaná ako pálčivá, bodavá, pichľavá či vystreľujúca, alebo sa podobá na bolesť po rane elektrickým prúdom. V postihnutom mieste môže dôjsť k strate citlivosti na vnemy ako dotyk, teplo, chlad alebo tlak môžu spôsobovať bolesť).

Podávanie

Cymbalta sa vyskytuje vo forme kapsule je určená na vnútorné použitie. Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik.

Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, tak aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Tieto účinky sú však zvyčajne mierne až stredne závažné a často po niekoľkých týždňoch vymiznú.

Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí: bolesť hlavy, pocit ospalosti, pocit na vracanie, sucho v ústach, poruchy videnia či zívanie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cymbalta

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button