Citrafleet

Citrafleet Citrafleet v pravom slova zmysle nie je liek, ale je to roztok, ktorý má vyprázdňovací účinok. Používa sa najmä v gastroenterológii. Hlavnou účinnou látkou prípravku sú zlúčeniny oxid horečnatý a pikosíran sodný.

Princíp lieku Citrafleet


Obe látky, ktoré sa podieľajú na zložení lieku pôsobia ako preháňadlá a v citrafleete sa kombinuje ich účinok.

Liek vedie k zrýchlenému pohybu čreva a zadržiava v ňom vodu. Výsledkom je hnačka, ktorá zabezpečuje vyčistenie čreva.

Využitie

Liek sa používa predovšetkým pred kolonoskopickým vyšetrením (vyšetrenie, pri ktorom sa pozerá do vnútra čreva pomocou dlhého, ohybného prístroja, ktorý lekár zavedie cez konečník) alebo pred röntgenologickým vyšetrením na vyprázdnenie čreva pacienta.

Ak je správne užitý, vyvoláva opakované hnačky, vďaka ktorým sa dosahuje želaný výsledok.

Kvalitné kolonoskopické vyšetrenie sa dá vykonať jedine vtedy, ak má pacient dôkladne vyprázdnené črevo. Citrafleet je určený predovšetkým dospelým (vrátane starších) vo veku 18 rokov a viac.

Podávanie

Citrafleet sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa rozpúšťa vo vode. Štandardné balenie obsahuje dva sáčky s  daným liečivom. Každý sáčok sa rozpúšťa v cca 250ml vody a pomaly sa vypije.

Následne po užití liečiva musí pacient vypiť aspoň 1,5l čírej tekutiny (vody). Presný harmonogram dávkovania určuje lekár.

Pred kolonoskopickým vyšetrením sa zvyčajne prvý šáčok vypije okolo 17:00 hod. a druhý sáčok približne 6 hodín pred plánovanou kolonoskopiou.

Nevýhody

Nežiadúce účinky u daného lieku nie sú veľmi časté a vďaka jeho príjemnej citrónovej chuti býva aj pomerne dobre tolerovaný.

Po podaní lieku môže nastať bolesť brucha, distenzia brucha (napuchnuté brucho), pocit smädu, ťažkosti s konečníkom a proktalgia (bolesť konečníka alebo zadnej časti čreva), vyčerpanosť (únava), poruchy spánku, bolesť hlavy, sucho v ústach a nauzea (nevoľnosť), vracanie, neschopnosť kontrolovať vyprázdňovanie čriev (inkontinencia stolice).

Zriedkavo sa môže objaviť alergická reakcia. Pre ľudí s ťažkým zlyhávaním obličiek môže liek predstavovať riziko, pretože obsahuje veľké množstvo draslíka.

Liek je určený na to, aby u vás vyvolal veľmi časté, riedke stolice, podobné hnačke.

Ak však po užití tohto lieku bude vyprázdňovanie problematické, alebo budete mať obavy, porozprávajte sa so svojim lekárom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button