Anxila

AnxilaAnxila sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina escitalopram.

Princíp lieku Anxila


Escitalopram ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Escitalopram bráni spätnému vychytávania neuromediátoru serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu.

Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Použitie

Anxila sa používa u porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco (tj. neuspávajú) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obvykle psychiater. Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína raz tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.

Tento liek môže pacient užívať spoločne s jedlom alebo nalačno. Tablety sa prehltajú celé a zapíjajú sa vodou.

Tablety by sa nemali žuť, pretože chutia horko. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Podobne ako všetky lieky môže mať aj tento liek nežiaduce účinky, ktoré sa neprejavia u každého. Už to, že Anxila účinkuje na nervový systém, znamená viacero rôznych vedľajších účinkov.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.

Počas prvých týždňov liečby sa môžu vyskytnúť príznaky ako nepokoj alebo ťažkosti zostať sedieť alebo stáť v pokoji. Ak sa takéto príznaky objavia je nutné aby pacient kontaktoval svojho lekára.

Upozornenie: Niektorí pacienti s bipolárnou afektívnou poruchou môžu prejsť do manickej fázy charakterizovanej neobvyklým a rýchlym sledom myšlienok, mimoriadnou veselosťou a nadmernou telesnou aktivitou.

Ak sa takéto príznaky u pacienta objavia, je nutné aby pacient vyhľadal svojho lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button