Abasaglar
Abasaglar je liek, ktorý patrí do skupiny inzulínov. Účinnou látkou je synteticky vyrábaný inzulínový analóg inzulín glargín s pomalým pôsobením a výrazne predĺženým polčasom účinku.
Abasaglar a jeho princíp
Synteticky vyrábaný inzulínový analóg inzulín glargín má odlišné chemické zloženie ako ľudský inzulín produkovaný beta bunkami pankreasu, čo vedie k zmene jeho účinku (najmä predĺženie polčasu účinku).
Po aplikácii umožňuje inzulín vstup glukózy do buniek radu tkanív a tým vedie k poklesu koncentrácie krvného cukru.
Využitie
Tento liek je určený na liečbu cukrovky (u dospelých, dospievajúcich, detí vo veku 2 rokov a starších) na udržanie normálnej hladiny krvného cukru a ako prevencia hyperglykémie.
Abasaglar je v rámci pravidelnej inzulinoterapie obvykle aplikovaný 1x denne (ráno alebo večer) a býva často kombinovaný s krátko pôsobiacim inzulínom, ktorý je aplikovaný pred jedlom.
Typicky u cukrovky 2. typu často nájdeme kombinácie inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.
Podávanie
Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý sa aplikuje injekčne podkožne (brucho, stehno, zadok). Pri každej injekcii je nutné zmeniť miesto vpichu injekcie v rámci určenej oblasti.
Tento liek sa nepodáva do žily, pretože sa zmení jeho účinok a môže dôjsť k hypoglykémii.
Dávkovanie je dané v tzv. jednotkách a konkrétne podávaná dávka je vždy prísne individuálne.
Každý mililiter injekčného roztoku obsahuje 100 jednotiek liečiva inzulínu glargínu (zodpovedá 3,64 mg). Abasaglar je inzulín s dlhotrvajúcim účinkom.
Lekár môže nariadiť kombinovať ho s inzulínom s krátkotrvajúcim účinkom alebo s tabletami, ktoré sa používajú na liečenie vysokej hladiny cukru v krvi.
Nevýhody
Hlavným nežiaducim účinkom inzulínov je príliš silný pokles krvného cukru, tj. hypoglykémia. Zvyčajne je dôvodom nedostatočný prísun potravy, alkoholový exces, alebo nadmerná fyzická aktivita.
Hypoglykémia môže byť veľmi nebezpečná a veľmi zákerná je po užití dlhodobo a veľmi dlho pôsobiaceho inzulínu, alebo pri kombinácii inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.
V takýchto prípadoch sa totiž môže opakovať aj po zdanlivom zlepšení stavu.
Okrem toho sa môže na podávaný inzulín vytvoriť alergická reakcia a pri dlhodobej podkožnej aplikácii môže dôjsť k poškodeniu tukovej vrstvy v miestach vpichov (inzulínová lipodystrofia).
Použité zdroje: základné zdroje textu