Zlatobyľ obyčajná a zlatobyľ kanadská

rastlina zlatobyľ obyčajná a kanadskáLatinsky: Solidago virgaurea a Solidago canadenis
Česky: Zlatobyl obecný a Zlatobyl kanadský
Ľudovo: zlatá byľ, zlatá metla, celík, žlté králiky, hadi trank
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastlín

Zlatobyľ obyčajná je trváca rastlina, 60 – 100 cm vysoká s priamou stonkou, v dolnej časti zvyčajne fialkastou, v hornej časti v oblasti súkvetia rozkonarenou. Listy sú v dolnej časti stonky stopkaté, vajcovité, na báze klínovité, v hornej časti sediace, eliptické až kopijovité. Žlté úbory s rúrkovitými kvetmi v terči a jazykovitými kvetmi na obvode sú usporiadané v úzkej metline alebo v strapci. Plody sú chlpaté nažky.

Zlatobyľ kanadská je vysoká až 2 metre, jej dlhé strapce zlatožltých kvetov sú horizontálne a mierne previsnuté. Kvety sú drobnejšie ako pri zlatobyli obyčajnej, pričom jazykovité sú iba o čosi dlhšie ako rúrkovité. Kvitne od augusta do septembra.

Výskyt a pestovanie

Zlatobyľ obyčajná rastie u nás vo svetlých lesoch v krovinách a na slnečných svahoch od nížin po pohoria. Zlatobyľ kanadská pochádza zo Severnej Ameriky a u nás sa pestuje v záhradách. Na mnohých miestach splanela a veľmi úspešne sa rozmnožuje aj vo voľnej prírode.

Zber a úprava

kvitnutie zlatobylePri obidvoch druhoch sa zbiera horná časť v čase, keď rastliny začínajú kvitnúť. Suši sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Najviac účinných látok obsahuje koreň, ktorý sa zbiera ťažšie a zriedkavejšie.

Zber: vňať august až koniec septembra

Účinné látky

Obsahuje saponín, silice, horčiny, triesloviny, flavóny a amid kyseliny nikotínovej. Pôsobí močopudne, protizápalovo a urýchľuje hojenie rán.

Zlatobyľ a jej liečivé účinky:

Použitie

Zápar

Pripravuje sa z 2 polievkových lyžíc posekanej čerstvej alebo sušenej vňate na pohár vody. Užíva sa vnútorne aj zvonka.

Čaj

Pri chronickom zápal obličiek sa odporúča piť čaj pripravený z dvoch lyžíc zmesi vňate zlatobyle, listov brezy, oplodia fazule, vňate prasličky a 750 ml vriacej vody. Po 15-minutovom lúhovaní sa čaj pije trikrát v priebehu dňa.

Zaujímavosti:

  • Zlatobyľ kanadská patrí medzi druhy, ktoré sa u nás dosť rozšírili v 19. a 20. storočí a veľmi nepriaznivo ovplyvnili alergologickú situáciu u nás. Patrí totiž medzi kvitnúce rastliny s peľom, ktorý má senzibilizujúce účinky na dýchaciu sústavu. Podobne ako pýr a palina vyvoláva u niektorých alergikov ,,sennú nádchu”, najmä od polovice júla do polovice augusta.
  • Zlatobyľ oddávna patrí medzi rastlinné suroviny na výrobu farbív na vlnu a plátno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button