Ďatelina lúčna

ďatelinaLatinsky: Trifolium pratense
Česky: Jetel lúční
Ľudovo: Trojka
Čeľaď: Bôbovité

Charakteristika rastliny ďatelina lúčna


Ďatelina lúčna je to trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastá prízemná ružica listov a rozkonárená, až 50 cm vysoká stonka. Listy sú striedavé, dolné dlhostopkaté, horné krátkostopkaté, trojpočetné, so sediacimi lístkami.

Na listoch je bledozelená oblúkovitá kresba. Drobné purpurovočervené až mäsovočervené, zriedka aj biele kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a usporiadané v guľatých hlávkach. Plod je malý nepukavý struk s 1 – 2 semenami, v zrelosti obalený zaschnutou korunou.

Výskyt a pestovanie

Hojne rastie na slnečných lúkach a popri cestách ako burina. Jej vyšľachtená forma sa pestuje ako krmovina.

Zber a úprava

ďatelina lúčnaZbierajú sa neporušené kvetné hlávky hneď po rozkvitnutí, najmä od mája do septembra.

Po odstrihnutí alebo odštipnutí sa bez stopiek sušia v prevzdušnenom priestore, voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Účinné látky

Ďatelina lúčna obsahuje glykozid trifolifín, triesloviny, silicu, organické kyseliny, flavóny, vitamíny a estrogénne látky.

Ďatelina lúčna a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Z dvoch lyžičiek rastliny s názvom ďatelina lúčna a pohára horúcej vody sa používa po vylúhovaní vnútorne aj zvonka.

Masť

Trifolium pratense1 deň zvädnutej ďateliny úplne zalejeme olejom a macerujeme vo vodnom kúpeli po dobu 4 hodín. Voda sa nesmie variť. Potom necháme macerát vychladnúť, prefiltrujeme a zahustíme napríklad včelím voskom v množstve 7 g na 56 ml macerátu alebo cca 25 g emulgačného vosku cetearyl alkohol na 75 ml macerátu. V tomto postupe sa využíva tzv. macerácia za tepla. Kvety sa môžu macerovať v oleji aj za studena po dobu 6 týždňov pri izbovej teplote.

Zaujímavosti:

  • Z mnohých u nás rastúcich druhov ďateliny liečivo pôsobia a zbierajú sa aj kvety ďateliny plazivej, ktoré sú špinavobiele až ružovkasté a vyrastajú na samostatných dlhých kvetných stopkách z podzemkových púčikov. Jej dlhostopkaté trojpočetné listy sa skladajú z tmavozelených lístkov so svetlou oblúkovitou kresbou. Užíva sa podobne ako ďatelina lúčna, ale naviac pri ženských chorobách, zdurených žľazách a opuchoch.
  • Zbiera sa aj ďatelina roľná, jednoročná alebo dvojročná bylina s valcovitými hlávkami ružovej alebo červenkastej farby. Celá rastlina je chlpatá a má tvrdé stonky. Kvitne od mája do jesene. Zbiera sa vňať. V ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä na zastavenie hnačiek a vracania. Priaznivo vplýva aj na pankreas a čistí krv, čo sa využíva napríklad pri psoriáze. Sušená je vhodná do vázy, ak sa zbiera na začiatku kvitnutia.
  • Čajová zmes na posilnenie pankreasu sa pripraví z vňate ďateliny roľnej a koreňa púpavy, ako hlavných zložiek, a z vňate šalvie, jastrabiny, benediktu i strukov fazule, ako vedľajších zložiek.
    Dve lyžice zmesi sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa lúhovať 15 minút. Po precedení sa čaj pije trikrát za deň vždy 15 až 20 minút pred jedlom.
  • Prvé správy o tejto byline z našich oblastí sa spomínajú už z 11.storočia. Spomína ju abatiša Hildegarda vo svojom diele Physica a herbáre 16.storočia si ju vysoko cenili. Upotrebenie sa akosi prelínalo s ďatelinou roľnou uvádzanej pod menom lagopus. O nej sa vie, že ju odporúčal už Dioskorides ako antidiaroikum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button