Borievka obyčajná

borievka obyčajnáLatinsky: Juniperus communis
Česky: Jalovec obecný
Ľudovo: Jalovec, Borievka
Čeľaď: Cyprusovité

Charakteristika rastliny


Borievka obyčajná je ihličnatý vždyzelený ker s tvrdými, pichľavými, zelenomodrými ihlicami v trojpočetných praslenoch. Rastlina je dvojdomá. Na samčích jedincoch sú kvety zoskupené v drobných šišticiach a samičie jedince majú piestikové kvety obalené tromi pármi semenných šupín.

Po opelení vetrom šupiny samičích kvetov zrastajú a dužnatejú. Vytvoria oplodie nepravej trojsemennej bobule – borievky, ktorá sa vel’kosťou a tvarom podobá hrachu. Na samičích rastlinách dozrievajú plody dva až tri roky. Sprvu zelené oplodie sa pritom postupne mení až na tmavomodré. Na jednom kríku možno často súčasne vidieť menšie zelené bobuľky a dozrievajúce väčšie modré bobuľky s voskovým povlakom.

Výskyt

Borievka obyčajná je rastlina mierneho a studeného pásma severnej pologule. U nás rastie v podhorských a horských oblastiach vo dvoch poddruhoch, ktoré sa odlišujú nárokmi na stanovište. Jednému poddruhu sa darí na chudobných kamenistých, druhému na vápencových pôdach. K rozmnožovaniu borievky prispievajú vtáky, ktoré konzumujú jej plody najmä v zimných mesiacoch.

Zber a úprava

krík borievky obyčajnejZbierajú sa tmavomodré plody po dozretí na jeseň. Sušia sa v prevzdušnenom priestore, rozložené v tenkej vrstve pri teplote do 35 °C.

Účinné látky

Rasllina obsahuje až 3 % silice, ktorej hlavnými súčasťami sú terpény pinén, kampfén a ďalšie, 30% invertného sacharidu, horký juniperín, 9 % živice, flavanoidy, fytoncidy a iné látky.

Borievka obyčajná a jej liečivé účinky na:

Použitie

Macerát

Vnútorne sa užíva jedna lyžička rozomletých borievok na pohár vody a pije sa dvakrát denne.

Odvar

Dve lyžice rozdrobených borievok sa povaria v štvrť‘ litri vody. Odvar sa nechá 15 minúl lúhovalť, osladí sa cukrom alebo medom a pije sa dvakrát denne pri kašli. Zvonka sa používa odvar (asi 15 minút) z dvoch šálok plodov na liter vody alebo zo 1000 sušených borievok na liter vody, ktorý sa vleje do teplého vaňového kúpeľa.

Tinktúra

nezrelá borievka obyčajnáDve lyžice plodov sa vložia do pol litra alkoholu (vodka, koňak a pod.) a po zazátkovaní sa nechajú lúhovať dva týždne. Vnútorne sa užíva 2 – 8 kvapiek denne, zvonka sa používa na natieranie pri reume a pri kožných ochoreniach.

Kúpeľ

Osem hrstí plodov a mladých výhonkov borievky varíme v dvoch litroch vody asi 15 minút, Precedíme a vlejeme do vane naplnenenej teplou vodou. Kúpeme celé telo pätnásť až dvadsať minút dvakrát za týždeň.

Zaujímavosti:

  • Borievky sú surovinou na výrobu borovičky a džinu. Liečivé účinky má aj borievkový sirup.
  • Táto rastlina má však aj nepríjemné vlastnosti, preto sa neodporúča prekročiť dávkovanie. Vôbec ju nesmú užívať ľudia s chorými obličkami, zvlášť pri ich zápale, a je nevhodná aj pre tehotné ženy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button