Vbočený palec

vbočený palec

Vbočený palec sa odborne označuje ako hallux valgus a jedná sa o pomerne častú deformáciu na dolnej končatine. Výskyt tejto deformácie postihuje až 15% populácie staršej ako 60 rokov. Aké sú presné príčiny vzniku tejto deformácie, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a najmä ako ju liečiť? To všetko sa dočítate v tomto článku.

Príčiny vbočeného palca


Vbočený palec sa môže vyskytovať vrodene, alebo sa vyvinie až počas života daného jedinca.

V takom prípade je zvyčajne vyvolávajúcou príčinou nevhodná obuv, vyššie riziko je u topánok s úzkou špičkou a s vysokými podpätkami.

Z metabolických chorôb, ktoré zvyšujú riziko vzniku vbočeného palca, menujme napríklad dnu, reumatoidnú artritídu a postihnutie kĺbov pri psoriáze.

Okrem toho je vyšší výskyt vbočeného palca u ľudí s poruchou väzivového tkaniva (Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosov syndróm).

Príznaky

Tlak pôsobiaci dlhodobo na dolnú končatinu pri chôdzi spôsobí narušenie jej klenby a preťažovanie palca, ktorý sa začne deformovať a ťahom svalov a šliach sa ohýba smerom von k ostatným prstom.

Zvyčajne sa objavuje bolesť nohy v mieste palca pri chôdzi v obuvi, môže dôjsť aj k otlaku kože palca.

Diagnostika

Deformácia s názvom vbočený palec je viditeľná na prvý pohľad, presnú ťarchu nálezu je možné si overiť röntgenovým snímkom palca a jeho kĺbov.

Diagnózu tejto deformácie väčšinou stanovuje ortopéd.

Liečba

Kým je palec vbočený len mierne, je možné vyskúšať rôzne ortopedické vložky do topánok, ktoré pôsobením protitlaku spôsobia návrat palca do pôvodnej polohy.

Doplnkovou medikáciou pre deformáciu sú lieky proti bolesti. Závažné formy vbočeného palca sa riešia chirurgicky.

Existuje viac typov operačných zákrokov, ktorých cieľom je vcelku logicky náprava anatomických pomerov na postihnutom palci.

Toto riešenie často vyžaduje odstránenie časti kosti, alebo využitie rôznych kovových fixačných pomôcok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vboceny-palec

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Čaute baby ja som síce obklady neskúšala, ale celkom dobre mi pomáhajú cviky s loptičkou a nočný korektor na halluxy. Korektor sa dá zohnať na internete celkom lacno

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button