Tardívna dyskinéza
Tardívna dyskinéza je označenie pre neurologickú poruchu vyznačujúcu sa mimovoľnými pohybmi, ktorá úzko súvisí s podávaním určitých liekov.Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny tardívnej dyskinézy
Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené liekmi zo skupiny neuroleptík (antipsychotík), ktoré patria medzi často podávané psychiatrické lieky.
Všeobecne platí, že čím je staršia generácia lieku, tým je riziko vzniku tardívnej dyskinézy vyššie.
Princípom je zrejme liekové narušenie správnej funkcie neurotransmiteru dopamínu, ku ktorému sú niektorí ľudia vrodene náchylnejší.
Menej často môžu funkciu dopamínu ovplyvniť iné lieky ako napríklad niektorá prokinetiká.
Príznaky
Príznakom tardívnej dyskinézy sú mimovoľné pohyby rôznych svalových skupín, čo môže vyvolať opakované grimasy s krútením úst a prežúvaním, žmurkanie očí niekedy dokonca krútivé pohyby končatín, ktoré môžu byť značne bizarné.
Pohyby nedokáže postihnutý človek ovplyvniť a zabrániť im. Tardívna dyskinéza niekedy pripomína tikové poruchy, tie však patria medzi psychické poruchy.
Diagnostika
Diagnózu zvyčajne stanovuje neurológ alebo ošetrujúci psychiater na základe klinických príznakov u pacienta, ktorý užíva jeden z liekov s popisovaným rizikom vzniku tardívnej dyskinézy.
Liečba
Základom je rozpoznanie stavu a vysadení lieku, ktorý tardívnu dyskinézu spôsobuje.
Ak je u pacienta ďalšie užívanie neuroleptík nevyhnutné, je nutné skúsiť podávať čo najnižšiu dávku alebo skúsiť iný typ lieku.
Ak chceme príznaky tardívnej dyskinézy rýchlo utlmiť, podávajú sa niekedy nárazovo lieky zo skupiny benzodiazepínov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tardivni-dyskineze
Použité zdroje: základné zdroje textu