Sklerodermia
Sklerodermia je jednou z niekoľkých systémových autoimunitných chorôb, ktoré poškodzujú viacero orgánov a tkanív tela. Choroba sa vyskytuje oveľa častejšie u žien ako u mužov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a aké je jej liečba? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.
Sklerodermia a jej príčiny
Presná príčina choroby nie je známa, v organizme sa začnú vyskytovať protilátky, ktoré začnú napádať naše vlastné tkanivá (autoprotilátky).
Tieto protilátky sú väčšinou zamerané proti stenám drobných tepienok, ktoré sú poškodzované, odumierajú a sú nahrádzané väzivom.
To potom vedie k narušeniu funkcie príslušných tkanív.
Prejavy
Choroba má viac foriem. Niektoré sú viazané na koži, iné postihujú organizmus systémovo.
Z kožných prejavov dochádza k zosilňovaniu a tuhnutiu kože, dobre viditeľné je to najmä na prstoch horných končatín, ktoré môžu zosilniť do podoby nemotorných pazúrov.
Na prstoch veľmi často nachádzame príznaky Raynaudovho syndrómu. Tvár vplyvom väzivovatenia stráca mimiku a získava maskovitý výraz. Ložiskové postihnutie kože môže mať podobu tzv. Morfea.
Morfea znamená prítomnosť fialových škvŕn rôzneho rozsahu kdekoľvek na koži. Z vnútorných orgánov býva typicky postihnutý pažerák, zhoršuje sa jeho pohyblivosť, môžu sa objaviť ťažkosti pri prehĺtaní.
Postihnutie pľúc je spojené s ukladaním väziva v pľúcnom tkanive (väzivovatenie pľúc), čo vedie k dýchavičnosti.
Postihnuté srdce môže začať strácať pumpovaciu schopnosť, to sa môže prejaviť príznakmi srdcového zlyhania a môžu sa objaviť rôzne závažné poruchy srdcového rytmu. Obličky môžu pri sklerodermii začať zlyhávať, a to aj akútne.
Diagnostika
Najľahšie sa na chorobu pomyslí pri prítomnosť kožných prejavov, inak je len pomyslenie na sklerodermiu pomerne ťažké.
Súčasťou vyšetrenia sú krvné odbery na rad autoprotilátok, ktoré môžeme u sklerodermie nájsť.
Sklerodermia a jej liečba
Chorobu ako takú nevieme vyliečiť, nepoznáme ostatne vyvolávajúcu príčinu.
Z liekov tlmiacich prejavy sa využívajú imunosupresívne lieky, ktoré tlmia imunitné reakcie v tele. Asi najznámejšou skupinou týchto liekov sú kortikoidy.
Obličkové postihnutie sa relatívne úspešne lieči podávaním ACE-inhibítora. Prognóza do značnej miery závisí od typu ochorenia.
Ak je choroba lokalizovaná skôr na koži, je šanca na prežitie výrazne lepšia ako pri ochorení vnútorných orgánov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sklerodermie
Použité zdroje: základné zdroje textu