Sérová choroba

Sérová chorobaSérová choroba je označenie pre situácie, kedy náš organizmus reaguje obrannou imunitnou reakciou na niektoré podané zlúčeniny, typicky sa jedná o rôzne séra, vakcíny a antitoxíny.

Sérová choroba a jej príčiny


Základným princípom imunitného systému je rozpoznávať škodlivé a telu cudzie zlúčeniny a mikroorganizmy, označiť ich a zlikvidovať ich.

Rozoznávanie týchto cudzorodých štruktúr a ich nejednotnosti a od štruktúr telu vlastných sa deje na základe ich povrchových štruktúr, ktorým hovoríme antigény.

Pomerne dosť takých antigénov sa objavuje na povrchu bielkovín, a ak podané sérum obsahuje bielkoviny, je vyššia pravdepodobnosť, že na neho imunitný systém zareaguje.

Podobná reakcia môže vzniknúť po podaní niektorých antitoxínov (napríklad proti tetanu) a vakcín. Riziko vzniku reakcie je vyššie vtedy, ak má podávaná zlúčenina zvierací pôvod.

Prejavy

Sérová choroba sa objavuje s odstupom (väčšinou 5-10 dní) po podaní séra a zahŕňa zvýšenú teplotu, bolesti kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín, nevoľnosť, kožné vyrážky a svrbenie tela.

V niektorých prípadoch môže byť priebeh aj závažnejší vrátane poškodenia obličiek (vznik glomerulonefritídy) a rozvoja šokového stavu.

Diagnostika

Diagnózu stanovíme na základe klinických prejavov vzniknutých po aplikácii niektorého séra, či iné podobné látky.

Liečba

V akútnej fáze je možné podať lieky tlmiace imunitný systém (napr. antihistaminiká, kortikoidy), terapia je teda podobná klasickej alergickej reakcii.

Dôležitou súčasťou prístupu k pacientovi je prestať podávať vyvolávajúce sérum (či inú zlúčeninu), ak je to však z lekárskeho hľadiska možné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/serova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button