Selektívny mutismus

Selektívny mutismusSelektívny mutismus je označenie pre psychiatrickú poruchu, ktorá narušuje sociálne vzťahy a spôsobuje veľa problémov. Slovenský termín by mohol znieť „výberová nemota“. 

Príčiny selektívneho mutismu


Príčiny nie sú celkom jasné, ide o poruchu psychiky, ktorá môže súvisieť s úzkostnejšou a hanblivejšou povahou človeka, niekedy sa môže kombinovať s ďalšími poruchami správania a emócií. Svoj podiel môže mať genetika aj vplyvy vonkajšieho prostredia.

Bolo pozorované, že oveľa častejšie sa selektívny mutismus vyskytuje u detí.

V mnohých prípadoch dochádza k vymiznutiu mutizmu počas dospievania, ale niekedy sa tento problém nezlepší.

Prejavy

Selektívny mutismus je pomerne zvláštna forma straty reči, kedy tvorba reči a mozgové rečové centrum sú celkom v poriadku, ale napriek tomu človek za určitých situácií nie je schopný prehovoriť.

Veľmi často ide o rozprávanie pred cudzími ľuďmi, alebo pred veľkou skupinou ľudí. Zdá sa preto, že v mnohých prípadoch môže ísť o súčasť sociálnej, či inej fóbie.

Príkladom známej osoby trpiacej selektívnym mutizmom je Ind Ráž Kutrapálí (či ako sa to píše) zo seriálu Teória veľkého tresku, ktorý v prvých sériách seriálu nie je schopný prehovoriť nahlas pred ženami, pokiaľ nie je pod vplyvom alkoholu.

Alkohol môže u dospelých ľudí skutočne selektívny mutismus dočasne „vyliečiť“, ale vzhľadom na riziko rozvoja alkoholizmu to rozhodne nie je vhodné riešenie.

Diagnostika tejto poruchy

Diagnózu stanovuje psychiater na základe klinických príznakov.

Okrem samotného určenia selektívnej nemoty je však vhodné aj skúsiť zistiť jej príčinu a tú prípadne liečiť.

Liečba

Deti so selektívnym mutizmom zvyčajne vyžadujú špeciálny prístup so snahou začleniť ich do kolektívu a postupne ich zbaviť problémov s rečou.

Pomerne efektívne je pomalé a citlivé vystavovanie detí situáciám, ktoré im spôsobuje ťažkosti. Niekedy je nutná psychiatrická starostlivosť s podávaním liekov zo skupiny antidepresív.

Celkovo povedané je vhodné situáciu riešiť skoro, pretože selektívny mutismus človeka vyčleňuje z kolektívu a ďalej môže zhoršovať psychickú prekážku v rozprávaní.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/selektivni-mutismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button