Vyliec.sk > Choroby > Selektívny mutismus

Selektívny mutismus

Selektívny mutismusSelektívny mutismus je označenie pre psychiatrickú poruchu, ktorá narušuje sociálne vzťahy a spôsobuje veľa problémov. Slovenský termín by mohol znieť “výberová nemota”. 

Príčiny selektívneho mutismu


Príčiny nie sú celkom jasné, ide o poruchu psychiky, ktorá môže súvisieť s úzkostnejšou a hanblivejšou povahou človeka, niekedy sa môže kombinovať s ďalšími poruchami správania a emócií. Svoj podiel môže mať genetika aj vplyvy vonkajšieho prostredia. Bolo pozorované, že oveľa častejšie sa selektívny mutismus vyskytuje u detí. V mnohých prípadoch dochádza k vymiznutiu mutizmu počas dospievania, ale niekedy sa tento problém nezlepší.

Prejavy

Selektívny mutismus je pomerne zvláštna forma straty reči, kedy tvorba reči a mozgové rečové centrum sú celkom v poriadku, ale napriek tomu človek za určitých situácií nie je schopný prehovoriť. Veľmi často ide o rozprávanie pred cudzími ľuďmi, alebo pred veľkou skupinou ľudí. Zdá sa preto, že v mnohých prípadoch môže ísť o súčasť sociálnej, či inej fóbie.

Príkladom známej osoby trpiacej selektívnym mutizmom je Ind Ráž Kutrapálí (či ako sa to píše) zo seriálu Teória veľkého tresku, ktorý v prvých sériách seriálu nie je schopný prehovoriť nahlas pred ženami, pokiaľ nie je pod vplyvom alkoholu. Alkohol môže u dospelých ľudí skutočne selektívny mutismus dočasne “vyliečiť”, ale vzhľadom na riziko rozvoja alkoholizmu to rozhodne nie je vhodné riešenie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika tejto poruchy

Diagnózu stanovuje psychiater na základe klinických príznakov. Okrem samotného určenia selektívnej nemoty je však vhodné aj skúsiť zistiť jej príčinu a tú prípadne liečiť.

Liečba

Deti so selektívnym mutizmom zvyčajne vyžadujú špeciálny prístup so snahou začleniť ich do kolektívu a postupne ich zbaviť problémov s rečou. Pomerne efektívne je pomalé a citlivé vystavovanie detí situáciám, ktoré im spôsobuje ťažkosti. Niekedy je nutná psychiatrická starostlivosť s podávaním liekov zo skupiny antidepresív. Celkovo povedané je vhodné situáciu riešiť skoro, pretože selektívny mutismus človeka vyčleňuje z kolektívu a ďalej môže zhoršovať psychickú prekážku v rozprávaní.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/selektivni-mutismus

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.