Schambergova choroba

Schambergova chorobaSchambergova choroba [šambergova] je kožné ochorenie, ktoré súvisí s postupnou zmenou farby kože vplyvom ukladania tmavých pigmentov. Aké sú konkrétne prejavy a príčiny tejto choroby, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Schambergova choroba a jej príčiny

Podstatou Schambergovej choroby je chronické oslabenie stien drobných ciev v koži. To umožňuje červeným krvinkám unikať pod kožu, kde sa rozpadajú a to vedie k hromadeniu pigmentov z červených krviniek pod kožou.

Prejavy

Kožné zmeny sa objavujú na dolných končatinách, môžeme ich však nájsť aj relatívne hocikde na koži.

Zmeny vyzerajú ako červenkasté až hnedasté pupienky, ktoré postupne ďalej tmavnú a zhlukujú sa do väčších plôch. Ložiská nebolia, niekedy môžu ľahko svrbieť.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje kožný lekár, v niektorých prípadoch môže byť počiatočný obraz choroby veľmi mätúci, pretože pigmentácia kože môže pripomínať kožné petéchie.

Liečba

Ochorenie nie je príliš dobre liečiteľné, avšak môže sa zmierniť pri používaní niektorých kožných prípravkov v podobe mastí.

Na druhej strane nie je Schambergova choroba nijako nebezpečná a okrem kozmetického efektu nespôsobuje svojmu nositeľovi žiadne veľké ťažkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/schambergova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button