Retinoblastóm

RetinoblastómRetinoblastóm je relatívne vzácny zhubný nádor, ktorý vyrastá z buniek sietnice. Sietnica je svetlocitlivá vrstva oka, ktorá obsahuje zmyslové bunky so schopnosťou vnímať svetelné podnety a prevádzať ich na nervové impulzy mieriace do mozgu, kde ich vnímame ako zrak. Existujú nejaké medicínske metódy vďaka ktorým sa dá liečiť retinoblastóm ? Ako ho diagnostikovať a ako sa vôbec prejavuje ? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku. 

Príčiny retinoblastómu


Retinoblastóm vzniká už v detskom veku. Jedna z jeho foriem je jasne geneticky podmienená a je presne známa mutácia génu RB1 na chromozóme číslo 13, ktorá vznik nádoru spôsobuje.

Mutácia je vrodená a môže sa prenášať z rodičov na potomkov. Geneticky podmienená forma zahŕňa asi 50% prípadov, postihuje mladšie deti a môže postihovať obe oči.

Zvyšné nededičné prípady majú mutáciu RB1 génu tiež prítomnú, tá však nie je v tomto prípade vrodená, ale došlo k nej až počas života.

Pri tejto forme býva postihnuté skôr len jedno oko a toto ochorenie vzniká až vo vyššom veku.

Prejavy

Postihnuté oko môže byť začervenané a dieťa na neho môže začať náhle škúliť.

Pomerne typický je vznik svetlo šedej škvrny na zrenici oka, ktorú môže vidieť aj laik bez akýchkoľvek vyšetrujúcich prístrojov.

Neliečenie tohto zhubného nádoru môže spôsobiť, že sa začne šíriť do okolia a dôjde k vytváraniu metastáz vrátane mozgových metastáz.

Diagnostika

Diagnózu určí očný lekár na základe očného vyšetrenia vrátane vyšetrenia očného pozadia.

V SR existuje aj skríning novorodencov, ktorý však nevykonáva očný lekár – pomocou oftalmoskopu sa novorodencom posvieti do oka, čo by malo vyvolať určitý reflex a pokiaľ nie je reflex vyvolaný (čo je okrem iného typické pre retinoblastóm), je zavolaný očný lekár k dôkladnejšiemu vyšetreniu.

Liečba

Existuje viac metód liečby, cieľom je likvidovať nádorové tkanivo a zabrániť tak ďalšiemu rastu a šíreniu nádoru.

Liečebnými možnosťami je najmä chirurgia a ožiarenie nádoru, niekedy sa podáva aj chemoterapia.

Prognóza pri včasnej liečbe je vynikajúca, väčšina postihnutých jedincov prežije.

Nutné je však podotknúť, že cenou za prežitie môže byť trvalo zhoršený zrak (alebo slepota) na postihnutom oku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/retinoblastom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button