Otrava vranovcom štvrolistým

Otrava vranovcom štvrolistýmVranovec štvorlistý (Paris quadrifolia) je drobná rastlina, ktorá rastie skôr v lesoch, pretože nemá rada priame slnko. Rastlina má podobu stonky, na konci ktorej vyrastajú štyri listy zvierajúce medzi sebou uhol cca deväťdesiat stupňov. Uprostred listov sa nachádza plod tmavo fialovej farby, ktorý môže dosahovať veľkosti veľkej čučoriedky. Rastlina kvitne a dáva rast plodu na jar a začiatkom leta, v júli a auguste ju už väčšinou nenájdeme. Ako sa otrava vranovcom štvrolistým prejavuje a ako ju liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v tomto článku.

Otrava vranovcom štvrolistým a jej príčiny


Spomínaný plod je prudko jedovatý, obsahuje množstvo vysoko toxických látok. Jeho nebezpečnosť spočíva v určitej podobnosti s čučoriedkou.

Dospelý človek rozdiel ľahko spozná, ale dieťa sa otráviť môže. Našťastie je rastlina málo častá a plod chutí veľmi nepríjemne, takže ju dotyčný včas vypľuje.

Prejavy

Orava sa prejavuje pomerne rýchlo vzniknutou nevoľnosťou, zvracaním a prípadne aj hnačkou.

Otrávení ľudia mávajú zúžené zrenice. Vysoké dávky toxínov môžu spôsobiť poruchy vedomia a smrť.

Diagnostika

Diagnózu určíme vtedy, ak vieme, že dotyčný človek prehltol plod vranovca. Inak je prakticky nemožné na túto diagnózu pomýšľať.

Liečba

V skorej fáze po prehltnutí je možné vyvolať zvracanie alebo ešte lepšie uskutočniť výplach žalúdka s podaním vyšších dávok živočíšneho uhlia, čo má znížiť riziko vstrebania toxických látok z plodu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-vranim-okem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button