Otrava kyanidom

Otrava kyanidom Ako sa otrava kyanidom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Všetko čo o tejto otrave chcete vedieť sa dozviete v tomto článku. Kyanid draselný (chemicky KCN) je prudko jedovatá zlúčenina, ktorá sa používa v priemysle, ale je aj neslávne známym prostriedkom páchania vrážd vrátane masového zabíjania Židov za 2. svetovej vojny.

Otrava kyanidom a jej príčiny


Kyanid sa v organizme veľmi rýchlo rozštiepi na draslík a kyanidový ión (anión), ktorý opäť takmer okamžite v ľudských tkanivách zablokuje jeden zásadný mitochondriálny enzým a tým mitochondrie vyradí z funkcie.

Mitochondrie sa nachádzajú vo vnútri buniek a sú nevyhnutné pre kyslíkový energetický metabolizmus, tj. využitie kyslíka pre tvorbu energie.

Pri vyradení spomínaného enzýmu nie sú tkanivá schopné využiť vdychovaný kyslík. (otrava kyanidom)

V dnešnej dobe sa dá otráviť kyanidom v plynnej forme, ktorá sa uvoľňuje pri horení niektorých plastov a podobných polymérov používaných v stavebníctve a priemysle.

Historicky bol kyanid súčasťou zlúčeniny Cyklon B, ktorý bol využívaný v masovom vraždení židov v plynových komorách, na druhú stranu boli kyanidové kapsule s tekutým kyanidom využívané aj nacistami pri samovraždách na samom konci prehratej vojny.

Čistý kyanid bez ďalších prímesí má zápach po horkých mandliach.

Prejavy otravy kyanidom

Smrteľná dávka je pre dospelého človeka len niekoľko desiatok miligramov kyanidu. Z vyššie uvedeného vyplýva, že tkanivá stratia schopnosť využiť kyslík a to pri akútnej otrave vedie k rýchlemu uduseniu aj keď postihnutý môže úplne normálne dýchať.

Kyslíka je v krvi síce dosť, ale je k ničomu. Ako prvý je postihnutý mozog, otrávený stráca vedomie a umiera. Smrť u vysokej dávky nastáva prakticky ihneď po otrave, u menších dávok môže predchádzať pocit dusenia, kŕče, zmätenosť a bolesti hlavy.

V malom množstve je plynný kyanid prítomný v cigaretovom dyme a chronicky sa mu tak vystavujú dlhoroční fajčiari. Účinok nie je v tomto prípade silný, kyanid jednoducho zhoršuje celkovo negatívny dopad cigaretového dymu na zdravie.

Vyššie množstvo kyanidu nájdeme aj v niektorých rastlinných potravinách, napríklad v horkých mandliach.

Otrava kyanidom a jej liečba

U veľkej dávky je terapia prakticky nemožná, pretože postihnutý umiera skôr, než je dostupná akákoľvek lekárska pomoc.

Resuscitácia je neúčinná, pretože v dýchaní a krvnom obehu prvotný problém nie je. Snáď jedinou možnosťou nepríliš účinnej terapie je kyslíková terapia v snahe zabezpečiť organizmu aspoň nadbytok kyslíka vo vdychovanom vzduchu.

Odborné publikácie zmieňujú aj niektoré protijedy, ktoré rôznymi mechanizmami bránia väzbe kyanidu na bunkové mitochondrie *.

* Pre zaujímavosť ide často o zlúčeniny, ktoré spôsobia inak nechcenú premenu hemoglobínu v červených krvinkách na methemoglobín (vznik methemoglobinémie). Methemoglobín síce nie je schopný uvoľňovať do tkanív kyslík, ale na druhú stranu je obľúbeným cieľom kyanidu, ktorý sa uvoľní z mitochondrií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-kyanidem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button