Úvod / Choroby / Otrava kyanidom

Otrava kyanidom

Otrava kyanidom

Ako sa otrava kyanidom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Všetko čo o tejto otrave chcete vedieť sa dozviete v tomto článku.

Kyanid draselný (chemicky KCN) je prudko jedovatá zlúčenina, ktorá sa používa v priemysle, ale je aj neslávne známym prostriedkom páchania vrážd vrátane masového zabíjania Židov za 2. svetovej vojny.

Otrava kyanidom a jej príčiny:


Kyanid sa v organizme veľmi rýchlo rozštiepi na draslík a kyanidový ión (anión), ktorý opäť takmer okamžite v ľudských tkanivách zablokuje jeden zásadný mitochondriálny enzým a tým mitochondrie vyradí z funkcie. Mitochondrie sa nachádzajú vo vnútri buniek a sú nevyhnutné pre kyslíkový energetický metabolizmus, tj. využitie kyslíka pre tvorbu energie. Pri vyradení spomínaného enzýmu nie sú tkanivá schopné využiť vdychovaný kyslík. (otrava kyanidom)

V dnešnej dobe sa dá otráviť kyanidom v plynnej forme, ktorá sa uvoľňuje pri horení niektorých plastov a podobných polymérov používaných v stavebníctve a priemysle. Historicky bol kyanid súčasťou zlúčeniny Cyklon B, ktorý bol využívaný v masovom vraždení židov v plynových komorách, na druhú stranu boli kyanidové kapsule s tekutým kyanidom využívané aj nacistami pri samovraždách na samom konci prehratej vojny. Čistý kyanid bez ďalších prímesí má zápach po horkých mandliach.

Prejavy:

Smrteľná dávka je pre dospelého človeka len niekoľko desiatok miligramov kyanidu. Z vyššie uvedeného vyplýva, že tkanivá stratia schopnosť využiť kyslík a to pri akútnej otrave vedie k rýchlemu uduseniu aj keď postihnutý môže úplne normálne dýchať. Kyslíka je v krvi síce dosť, ale je k ničomu.

Ako prvý je postihnutý mozog, otrávený stráca vedomie a umiera. Smrť u vysokej dávky nastáva prakticky ihneď po otrave, u menších dávok môže predchádzať pocit dusenia, kŕče, zmätenosť a bolesti hlavy.

V malom množstve je plynný kyanid prítomný v cigaretovom dyme a chronicky sa mu tak vystavujú dlhoroční fajčiari. Účinok nie je v tomto prípade silný, kyanid jednoducho zhoršuje celkovo negatívny dopad cigaretového dymu na zdravie. Vyššie množstvo kyanidu nájdeme aj v niektorých rastlinných potravinách, napríklad v horkých mandliach.

Otrava kyanidom a jej liečba:

U veľkej dávky je terapia prakticky nemožná, pretože postihnutý umiera skôr, než je dostupná akákoľvek lekárska pomoc. Resuscitácia je neúčinná, pretože v dýchaní a krvnom obehu prvotný problém nie je.

Snáď jedinou možnosťou nepríliš účinnej terapie je kyslíková terapia v snahe zabezpečiť organizmu aspoň nadbytok kyslíka vo vdychovanom vzduchu. Odborné publikácie zmieňujú aj niektoré protijedy, ktoré rôznymi mechanizmami bránia väzbe kyanidu na bunkové mitochondrie *.

 * Pre zaujímavosť ide často o zlúčeniny, ktoré spôsobia inak nechcenú premenu hemoglobínu v červených krvinkách na methemoglobín (vznik methemoglobinémie). Methemoglobín síce nie je schopný uvoľňovať do tkanív kyslík, ale na druhú stranu je obľúbeným cieľom kyanidu, ktorý sa uvoľní z mitochondrií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *