Mor

MorMor je známe infekčné ochorenie, ktorého epidémie devastovali európsku populáciu v období stredoveku. Dnes sa už v civilizovaných štátoch prakticky nevyskytuje. V chudobných štátoch Afriky a Ázie sa však prípady moru objavujú. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny moru


Mor je bakteriálna infekcia, ktorej pôvodcom je baktéria Yersinia pestis. Táto baktéria sa vyskytuje v organizme blchy morovej, ktorá parazituje na malých cicavcoch, typicky na potkanoch.

V stredovekej spoločnosti, kde sa hygienické štandardy príliš neuplatňovali dochádzalo k premnoženiam potkanov a tým pádom aj k jednoduchému kontaktu morových bĺch s ľuďmi.

Prejavy

Mor má dve základné formy, ktoré na seba plynulo nadväzujú – bubonická (čiže dýmejová) a pľúcna forma.

Ak je postihnutý uhryznutý blchou morovou, dostanú sa Yersinia do jeho tela a začnú sa šíriť.

Okrem horúčok a celkového zhoršenia stavu sa objaví zväčšenie lymfatických uzlín (bubonický forma).

Ak sa rozšíria baktérie aj do pľúc, vzniká pľúcna forma moru. Postihnutý začne kašlať a vykašliavané baktérie sa začnú šíriť ako kvapôčková infekcia.

Každý človek, ktorý kvapôčky vdýchne sa nakazí priamo pľúcnou formou choroby a kašľom šíria baktérie ďalej.

Práve v tejto fáze sa epidémia začne lavínovito šíriť. Priebeh infekcie bol ťažký a chorí sa často dostávali do septického stavu (otrava krvi). Preto aj úmrtnosť na mor bola vysoká a len relatívne málo ľudí mor prežilo.

Inkubačná doba (tj. doba od nákazy do prvých prejavov infekcie) sa pohybuje medzi 2-7 dňami.

Na jednu stranu je oproti iným chorobám relatívne krátka, na druhú stranu stačí na to, aby sa nakazený človek bez akéhokoľvek podozrenia vzdialil z oblasti infekcie a potom spôsobil vznik choroby na inom mieste.

Diagnostika

Mor by sa dal teoreticky zistiť v dobre vybavených laboratóriách po odbere vzorky krvi alebo hnisavej tekutiny z uzlín.

Nerobme si však ilúzie, že by bolo jednoduché na mor vôbec pomyslieť. U človeka s vyššie uvedenými príznakmi, ktorý sa pred niekoľkými dňami vrátil z exotickej krajiny, by sa o more dalo uvažovať, ale drvivá väčšina lekárov prípad ochorenia morom nevidí a zrejme ani nikdy neuvidí.

Prevencia

V štátoch, kde sa mor vyskytuje, je potrebné dôrazne dbať na hygienické opatrenia. V prípade vypuknutia choroby je potrebné chorého dôsledne izolovať a zabrániť šíreniu infekcie. Proti moru existuje aj relatívne účinná vakcína, ale bežne sa nepoužíva.

Liečba

Chorý sa musí izolovať a všetok personál, ktorý ho ošetruje sa musí starostlivo chrániť pred nákazou.

Jediným liekom sú antibiotiká vo vysokých dávkach podávané vnútrožilovo. Pacienta treba monitorovať a udržiavať jeho základné životné funkcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mor

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button