Úvod / Choroby / Ménétrierova choroba

Ménétrierova choroba

ménétrierova chorobaMénétrierova choroba je relatívne zriedkavé ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami a má vzťah k rakovine žalúdka. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Ménétrierovej choroby:


Presná príčina vzniku Ménétrierovej choroby nie je známa. Uvažuje sa, že istý vplyv môže mať prítomnosť baktérií Helicobacter pylori v žalúdku postihnutého. Vzhľadom k faktu, že táto baktéria sa v našej populácii vyskytuje veľmi často a Ménétrierova choroba je vzácna, je však zrejmé, že budú potrebné ďalšie faktory vzniku choroby.

Prejavy:

V žalúdku sa u chorého vytvárajú mohutné slizničnej riasy. Dochádza k zmenám sliznice, ktorá začne do žalúdočnej dutiny vylučovať veľké množstvo hlienu s bielkovinami. To vedie k nepríjemným hnačkám a zároveň začnú bielkoviny v tele chýbať. Najviac viditeľným dôsledkom je úbytok na váhe a vznik opuchov. Mikroskopické zmeny sliznice zvyšujú riziko vzniku rakoviny žalúdka.

Diagnostika:

Ťažkosti pacienta sú nie príliš špecifické. Veľmi dôležité je endoskopické vyšetrenie žalúdka pri gastroskopii, kde lekár uvidí obrovské riasy žalúdočnej sliznice a odoberie vzorky sliznice na histologické vyšetrenie a na prítomnosť Helicobacter pylori. V krvných testoch u pacienta zvyčajne nájdeme zníženú koncentráciu sérovej bielkoviny.

Liečba Ménétrierovej choroby:

Choroba sa liečiť prakticky nedá. Ak je dokázaná prítomnosť Helicobacter pylori, môžeme ho vyhubiť antibiotikami, ale výrazný efekt nemožno očakávať. Pacienti s menej závažnou formou choroby musia dostávať potravu s vysokým obsahom bielkovín a pravidelne sa gastroskopicky sledujú (vyššie riziko vzniku rakoviny žalúdka).

U ťažkých foriem choroby je jedinou možnosťou chirurgické odstránenie žalúdka alebo jeho najviac postihnutých častí.

V blízkej budúcnosti sa bude možno využívať metóda biologickej liečby, ktorá v tomto prípade spočíva v podávaní látky tlmiacej rastové faktory, ktoré sa podieľajú sa na nadmernom raste žalúdočnej sliznice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *