Ménétrierova choroba

ménétrierova chorobaMénétrierova choroba je relatívne zriedkavé ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami a má vzťah k rakovine žalúdka. Aké sú príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Ménétrierovej choroby


Presná príčina vzniku Ménétrierovej choroby nie je známa. Uvažuje sa, že istý vplyv môže mať prítomnosť baktérií Helicobacter pylori v žalúdku postihnutého.

Vzhľadom k faktu, že táto baktéria sa v našej populácii vyskytuje veľmi často a Ménétrierova choroba je vzácna, je však zrejmé, že budú potrebné ďalšie faktory vzniku choroby.

Prejavy

V žalúdku sa u chorého vytvárajú mohutné slizničnej riasy.

Dochádza k zmenám sliznice, ktorá začne do žalúdočnej dutiny vylučovať veľké množstvo hlienu s bielkovinami. To vedie k nepríjemným hnačkám a zároveň začnú bielkoviny v tele chýbať.

Najviac viditeľným dôsledkom je úbytok na váhe a vznik opuchov. Mikroskopické zmeny sliznice zvyšujú riziko vzniku rakoviny žalúdka.

Diagnostika

Ťažkosti pacienta sú nie príliš špecifické. Veľmi dôležité je endoskopické vyšetrenie žalúdka pri gastroskopii, kde lekár uvidí obrovské riasy žalúdočnej sliznice a odoberie vzorky sliznice na histologické vyšetrenie a na prítomnosť Helicobacter pylori.

V krvných testoch u pacienta zvyčajne nájdeme zníženú koncentráciu sérovej bielkoviny.

Liečba Ménétrierovej choroby

Choroba sa liečiť prakticky nedá. Ak je dokázaná prítomnosť Helicobacter pylori, môžeme ho vyhubiť antibiotikami, ale výrazný efekt nemožno očakávať.

Pacienti s menej závažnou formou choroby musia dostávať potravu s vysokým obsahom bielkovín a pravidelne sa gastroskopicky sledujú (vyššie riziko vzniku rakoviny žalúdka).

U ťažkých foriem choroby je jedinou možnosťou chirurgické odstránenie žalúdka alebo jeho najviac postihnutých častí.

V blízkej budúcnosti sa bude možno využívať metóda biologickej liečby, ktorá v tomto prípade spočíva v podávaní látky tlmiacej rastové faktory, ktoré sa podieľajú sa na nadmernom raste žalúdočnej sliznice.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/menetrierova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button