Epispádia

EpispádiaEpispádia je veľmi vzácnou vrodenou poruchou postihujúcou močovú trubicu. Vyskytuje sa oveľa zriedkavejšie než častejšia hypospádia a narozdiel od nej je epispádia popisovaná u mužov aj u žien (hoci u žien je ešte oveľa vzácnejšia). Aké sú príčiny vzniku tejto poruchy, ako presne sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o nej potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny episádie


Presná príčina vzniku epispádie nie je jasná. Ide o vrodenú vývojovú chybu postihujúcu vývoj brucha a panvy, pôjde zrejme o kombináciu genetického predpokladu a vonkajších faktorov pôsobiacich na plod v maternici matky.

Prejavy

U mužov trpiacich epispadiou močová trubica ústi nie na špičke penisu, ale na jeho hornej strane. Čím je vada ťažšia, tým je ústie močovej trubice viac vzdialené od špičky žaluďa.

U žien je ústie močovej trubice posunuté tiež vpred, niekedy močova trubica vystupuje z oblasti klitorisu alebo dokonca ešte pred ním.

Celkovo je neliečená epispádia spojená s vyšším rizikom močovej inkontinencie a sexuálnych ťažkostí.

Diagnostika

Diagnóza je zistená veľmi skoro po narodení, chybne umiestnené ústie močovej trubice je vidieť na prvý pohľad.

Liečba

Základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý má za cieľ čo možno najviac normalizovať anatomické pomery a zaistiť čo najprirodzenejšie vyústenie močovej trubice.

Vykonanie zákroku u konkrétneho jedinca záleží na presnom podtype vrodenej vady.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/epispadie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button