Vyliec.sk > Choroby > Epispádia

Epispádia

EpispádiaEpispádia je veľmi vzácnou vrodenou poruchou postihujúcou močovú trubicu. Vyskytuje sa oveľa zriedkavejšie než častejšia hypospádia a narozdiel od nej je epispádia popisovaná u mužov aj u žien (hoci u žien je ešte oveľa vzácnejšia). Aké sú príčiny vzniku tejto poruchy, ako presne sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o nej potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny episádie


Presná príčina vzniku epispádie nie je jasná. Ide o vrodenú vývojovú chybu postihujúcu vývoj brucha a panvy, pôjde zrejme o kombináciu genetického predpokladu a vonkajších faktorov pôsobiacich na plod v maternici matky.

Prejavy

U mužov trpiacich epispadiou močová trubica ústi nie na špičke penisu, ale na jeho hornej strane. Čím je vada ťažšia, tým je ústie močovej trubice viac vzdialené od špičky žaluďa. U žien je ústie močovej trubice posunuté tiež vpred, niekedy močova trubica vystupuje z oblasti klitorisu alebo dokonca ešte pred ním. Celkovo je neliečená epispádia spojená s vyšším rizikom močovej inkontinencie a sexuálnych ťažkostí.

Diagnostika

Diagnóza je zistená veľmi skoro po narodení, chybne umiestnené ústie močovej trubice je vidieť na prvý pohľad.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý má za cieľ čo možno najviac normalizovať anatomické pomery a zaistiť čo najprirodzenejšie vyústenie močovej trubice. Vykonanie zákroku u konkrétneho jedinca záleží na presnom podtype vrodenej vady.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/epispadie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.