Vyliec.sk > Choroby > Hypospádia

Hypospádia

HypospádiaHypospádia predstavuje celý súbor rôzne závažných vrodených porúch močovej trubice u mužov, ktoré spôsobia jej chybné vyústenie na povrchu tela. Za normálnej situácie vystupuje mužská močová trubica z močového mechúra, prechádza celou dĺžkou penisu a vyúsťuje na špičke žaluďa.

Hypospádia a jej príčiny

Presná príčina vzniku hypospádii nie je jasná. Ide o vrodenú vývojovú chybu, a preto asi pôjde o kombináciu genetického predpokladu a vonkajších faktorov pôsobiacich na plod v maternici matky.

Prejavy

U mužov trpiacich hypospádiou močová trubica ústi nie na špičke penisu, ale niekde na jeho spodnej strane.

Menej ťažké formy znamenajú, že ústie močovej trubice je posunuté na žaluďa smerom dole, u ťažkých foriem môže močová trubica ústiť napríklad už na koreni penisu.

U mužov trpiacich hypospádiou sa môžu vyskytovať aj iné vrodené vývojové napríklad nezostúpený semenník. Nenormálne vyústenie močovej trubice môže okrem toho súvisieť s inkontinenciou moču a spôsobovať vážne ťažkosti v sexuálnom živote.

Diagnostika

Diagnóza je u chlapca zistená veľmi skoro po narodení, chybne umiestnené ústie močovej trubice je vidieť na prvý pohľad. Okrem toho býva prítomná porucha vývoja predkožky a predkožka na dolnej strane žalúdka môže úplne chýbať.

Liečba

Základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý má za cieľ čo možno najviac normalizovať anatomické pomery v oblasti penisu a pretiahnuť močovú trubicu tak, aby ústila na konci žaluďa. Rozsah a zložitosť zákroku do značnej miery závisí na ťarche hypospádie.

Operácia môže byť vykonaná ešte v detskom veku (často u dieťaťa okolo prvého roku života), v ideálnom prípade nemusí zanechať žiadne stopy.

Hypospádia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.