Hypospádia

HypospádiaHypospádia predstavuje celý súbor rôzne závažných vrodených porúch močovej trubice u mužov, ktoré spôsobia jej chybné vyústenie na povrchu tela. Za normálnej situácie vystupuje mužská močová trubica z močového mechúra, prechádza celou dĺžkou penisu a vyúsťuje na špičke žaluďa.

Hypospádia a jej príčiny

Presná príčina vzniku hypospádii nie je jasná. Ide o vrodenú vývojovú chybu, a preto asi pôjde o kombináciu genetického predpokladu a vonkajších faktorov pôsobiacich na plod v maternici matky.

Prejavy

U mužov trpiacich hypospádiou močová trubica ústi nie na špičke penisu, ale niekde na jeho spodnej strane.

Menej ťažké formy znamenajú, že ústie močovej trubice je posunuté na žaluďa smerom dole, u ťažkých foriem môže močová trubica ústiť napríklad už na koreni penisu.

U mužov trpiacich hypospádiou sa môžu vyskytovať aj iné vrodené vývojové napríklad nezostúpený semenník. Nenormálne vyústenie močovej trubice môže okrem toho súvisieť s inkontinenciou moču a spôsobovať vážne ťažkosti v sexuálnom živote.

Diagnostika

Diagnóza je u chlapca zistená veľmi skoro po narodení, chybne umiestnené ústie močovej trubice je vidieť na prvý pohľad.

Okrem toho býva prítomná porucha vývoja predkožky a predkožka na dolnej strane žalúdka môže úplne chýbať.

Liečba

Základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý má za cieľ čo možno najviac normalizovať anatomické pomery v oblasti penisu a pretiahnuť močovú trubicu tak, aby ústila na konci žaluďa.

Rozsah a zložitosť zákroku do značnej miery závisí na ťarche hypospádie.

Operácia môže byť vykonaná ešte v detskom veku (často u dieťaťa okolo prvého roku života), v ideálnom prípade nemusí zanechať žiadne stopy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypospadie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button